هوشنگ جاوید به مهر خبر داد؛ «داستان‌پردازی موسیقایی ایران» کتاب شد/ روایتی برآمده از تاریخ – موزه موسیقی ایران

وبلاگ

هوشنگ جاوید به مهر خبر داد؛ «داستان‌پردازی موسیقایی ایران» کتاب شد/ روایتی برآمده از تاریخ

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

پژوهشگر پیشکسوت موسیقی اقوام ایران در تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های خود از انتشار یک کتاب پژوهشی در حوزه داستان‌پردازی و موسیقی خبر داد.

هوشنگ جاوید پژوهشگر صاحب‌نام موسیقی اقوام ایران در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اعلام این خبر افزود: طی ماه‌های گذشته مشغول کارهای مختلفی بوده‌ام که یکی از مهم‌ترین آنها مربوط به انتشار کتابی در حوزه نقالی و داستان پردازی و ارتباط آن با موسیقی است که با نام «سیری در تاریخ داستان‌پردازی آوازی و موسیقایی ایران» توسط انتشارات سوره مهر در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: این کتاب که هم اکنون جلد اول آن وارد بازار شده دربرگیرنده نکات جالب‌توجهی در حوزه موسیقی است که من تلاش کردم ضمن بررسی دقیق و مستندی که در این حوزه انجام دادم در ابتدا به ریشه‌های نقل، نقالی و داستان پردازی در ایران تا شروع عصر صفوی پرداخته و وجوه موسیقایی آن را به مخاطبان بشناسانم. این در حالی است که بررسی حوزه نقل و شاهنامه خوانی و تعریف مبانی این حوزه با معرفی داستان‌پردازان و پدیدآورندگان نقالی هم در وجوه موسیقایی و هم در وجوه نمایشی یکی دیگر از نکاتی بود که در این کتاب به آن پرداخته‌ام.

این پژوهشگر صاحب‌نام موسیقی اقوام ایران در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: یکی از نکات مهمی که در این کتاب وجود دارد توجه به مبانی مهم حوزه‌هایی چون نقالی، شاهنامه خوانی و داستان پردازی در ایران با در نظر گرفتن وجوه موسیقایی و نمایشی آن است که در این حوزه تلاش شده با ذکر جزئیات مواردی گفته شود که تاکنون کمتر در دسترس پژوهشگران و مخاطبان این عرصه قرار گرفته است. این در حالی است که به دلیل جامعیت موضوع و اهمیتی که می‌تواند برای مخاطبان داشته باشد ما یک مجموعه چند جلدی را برای انتشار کتاب در نظر گرفته‌ایم.

منبع: خبرگزاری مهر

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.