جمعه 10 مرداد 1399مصادف با سال روز استاد ابراهیم قنبری مهر (سازنده ساز) و تولد دکتر محمد سریر (آهنگساز) – موزه موسیقی ایران

جمعه 10 مرداد 1399مصادف با سال روز استاد ابراهیم قنبری مهر (سازنده ساز) و تولد دکتر محمد سریر (آهنگساز)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

استاد ابراهیم قنبری مهر (زاده ۱۳۰۷  – )

استاد ابراهیم قنبری‌مهر (زاده ۱۳۰۷ خورشیدی در تهران) سازنده سرشناس سازهای موسیقی و مبتکر در این زمینه است. وی در سال ۱۳۳۰ با استاد صبا آشنا شد و نزد ایشان مشغول به آموزش ویولن می شود که بعد از مدتی استاد صبا مشوّق ایشان در ساختن ساز ویولن می شود. بعد از تلاشهای متعدد وی موفق به ساخت ویولن می شود. مدتی بعد استاد صبا ایشان را به سورن آراکلیان معرفی می کند و آراکلیان ایشان را به رئیس وقت اداره هنرهای زیبا معرفی می کند که در نهایت آنجا استخدام می شود. حدود یک سال بعد خوتسیف سفارش ساخت ویولن را از روی کتاب به ایشان می دهد و بعد از ساخت ویولن اشکالات آن را می گیرد. در سال ۱۳۳۹ به پیشنهاد خوتسیف و موافقت رئیس اداره هنرهای زیبا، استاد برای گذراندن دوره کارآموزی در کارگاه واتلو عازم پاریس می شود؛ مدت کارآموزی ۲ سال بود که ایشان این دوره را ۶ ماهه به پایان می رسانند. در طی دوره کارآموزی، ویولن ایشان مورد تایید اویستراخ نیز قرار می گیرد‌. استاد بعد از بازگشت به ایران شروع به ساخت سازهای ایرانی و رفع اشکالات آنها را می کند. در سال ۱۳۴۸ به دستور وزیر فرهنگ و هنر آقای پهبد، استاد مجموعه ای از سازهای ایرانی را برای نمایش مرتب می کند . در روز بازدید ویولن استاد پس از نواختن ، نظر آقای منوهین را جلب می کند و ایشان علاقه برای خرید آن را ابراز می کنند که یک نمونه از این ویولن از طرف وزارت فرهنگ و هنر به ایشان اهدا می شود .
– از ابداعات و اصلاحات استاد قنبری مهر بر روی سازهای غربی و ایرانی می توان سازهای زیر را دانست. هارپ، ویولن،سه تار، تار، تنبور، قیچک، کمانچه ،عود، بربط، رباب، تنبک، قانون و طراحی ساز کمانچه کنتر باس .
– از ابداعات مهم دیگر ایشان گوشی های پیچی جدید در سازها می باشد که از مزایای این گوشی ها سهولت در کودک کردن، امکان کوک ظریف مانند تاندور ویولن،خالی نکردن کوک (در حد صفر بودن افت کوک) می باشد.
استاد قنبری مهر در طول دوران حیات پرثمر خود، شاگردان متعددی را در زمینه ساختن انواع ساز پرورش داده که سه تن از آنها عبارتند از: خانم سیما محمدی متولد 1345، اهل بجنورد اولین بانوی سازنده سه تار در ایران و آقایان هوشنگ اکبری متولد 1336 و سیاوش اکبری متولد 1341 هر دو از ارومیه که هم نوازندگان برجسته ویولن هستند و هم در زمینه ساخت تار، سه تار، ویولن، سنتور، کمانچه، بربط و شورانگیز فعالیت گسترده یی دارند.
منبع:
1- فصلنامه موسیقی ماهور، ش. ۱ (ص.۱۷۱-۱۶۳) و ش. 2 (ص. 205-۱۹۱).
2- نصیری فر، حبیب الله (1383). مردان موسیقی سنتی و نوین ایران، نگاه، ج.2 ، چاپ چهارم، ص. ۳۶۹-۳۸۰.
3- مجرد، ناصر (1380). برگی از باغ: نگرشی به یک قرن موسیقی در ایران، انتشارات مجرد، ص. 197.

……

دکتر محمد سریر ( تولد 10 مرداد 1323 –  )  آهنگساز و نوازنده پیانو

دکتر محمد سریر به سال ۱۳۲۳ در تهران متولد شد. تحصیلات خود را از کنسرواتوار آزاد هنرستان عالی موسیقی آغاز و در دانشگاه هنرهای زیبای دانشگاه تهران ادامه داد، و در آکادمی موسیقی و هنرهای زیبای وین اتریش در رشته آهنگسازی به پایان رسانید. توانایی های وی در نواختن سازهای بین المللی و سنتی، و شناخت وی از موسیقی ملی و بومی ایران، امکانات مؤثری را برای تصنيف آثاری با بهره گیری از جنبه های فنی موسیقی بین المللی و ظرفیت های موسیقی ملی به او بخشیده است. تحصیل در رشته اقتصاد و علوم سیاسی و کسب مدارج علمی تا درجه دکتری از نکات برجسته در کارنامه زندگی اوست. محمد سریر کار آهنگسازی را از سال ۱۳۴۵ در رادیو ایران آغاز کرده و ساخت بیش از یکصد اثر در زمینه های آوازی، موسیقی توصیفی، موسیقی فیلم و سریال، حاصل تلاش وی طی این سالها بوده است.
آثار: نوارهای «جاودان باعشق»، «رؤیای رنگین»، «جلوه های ماندگار»،«چراغی در افق»، «دلاویز ترین»، «از ما به مهربانی…» و دهها قطعه ارکستری با کلام و بیکلام و موسیقی فیلم و سریال های تلویزیونی.
منبع:
بهمن پور، فروغ (1383). چهره های ماندگار: ترانه و موسیقی، بدرقه جاویدان با همکاری نشر نامک، ج.2، ص. 178 179.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.