دوشنبه 12 اردیبهشت 1401مصادف با سال روز تولد محمد موسوی (نوازنده نی) – موزه موسیقی ایران

دوشنبه 12 اردیبهشت 1401مصادف با سال روز تولد محمد موسوی (نوازنده نی)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

محمد موسوی (۱۲ اردیبهشت ۱۳۲۵-     )

محمد موسوی در ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۲۵ در شهر اهواز دیده به جهان گشود، وی از کودکی به موسیقی علاقمند بود و هر جا و مکانی که صدای رادیو و سازی را می شنید به آنجا رفته و با دقت و شوقی زائدالوصف به نغمات آن گوش می داد تا این که به سن هشت سالگی رسید و پدرش که علاقه بیش از حد وی را به موسیقی می بیند، ویولونی برای او تهیه می کند و وی را نزد ویولونیستی به نام شباهنگ می برد و موسوی مدت چهار سال تمام نزد استاد به فراگیری ویولون می پردازد ولی روزی که از رادیو صدای نی استاد حسن کسایی را می شنود بسیار تحت تأثیر قرار می گیرد و تصمیم می گیرد که نی بنوازد. لذا با تهيه يك ني نزد استاد میرود و نی را از استاد کسایی تعلیم می گیرد.
موسوی در سال ۱۳۴۶ توسط استاد احمد عبادی به رادیو می رود و همکاری خود را با ارکستر گلها آغاز می کند و در بسیاری از ارکسترهای گلها شرکت نموده، با ارکستر مجلسی و ارکستر سنفونی تهران همکاری می نماید. موسوی پس از چندی توسط مرتضی خان حنانه به تلویزیون دعوت و در آنجا مدتها همکاری داشته و در سال ۱۳۵۰ وارد مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ایران شده و زیر نظر دکتر صفوت مشغول کار می شود، وی ردیف های موسیقی سنتی ایران را نزد استاد هرمزی و استاد فروتن می آموزد و مدتی نیز از استاد محمود کریمی تعلیم می گیرد.
محمد موسوی مسافرت هایی جهت شناساندن موسیقی سنتی ایران همراه آقایان: حسین علیزاده، محمد مقدسی، شمیرانی و چند تن دیگر، مسافرت هایی به کشورهای آمریکا، (لوس آنجلس، نیویورک، کالیفرنیا)، بلژيك (بروکسل)، آلمان (بن) نموده است. بعد از استاد حسن کسایی که به حق زنده کننده سبك جديد نوازندگی بر روی نی است و هیچ علاقمند موسیقی سنتی ایران نمی تواند منکر نبوغ این هنرمند باشد محمد موسوی نیز یکی از بهترین نوازندگان معاصر نی در موسیقی می باشد که ساز او از قدرت و لطافت خاصی برخوردار است که جای او را در بین موسیقیدانان و نوازندگان معاصر مشخص می سازد.
منبع: نصیری فر، حبیب الله (1383). مردان موسیقی سنتی و نوین ایران، موسسه انتشارات نگاه ، ج.1. چاپ هفتم، ص. 341 – 342.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.