جمعه 18 مرداد 1398 مصادف با سال روز تولد هرمز فرهت (آهنگساز و موسیقی‌شناس ایرانی)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

هرمز فرهت (زاده 18 مرداد  ۱۳۰۷ تهران) آهنگ‌ساز و موسیقی‌شناس ایرانی مقیم ایرلند است. کتاب «مفهوم دستگاه در موسیقی ایرانی»، نوشته او، از مهمترین کتاب‌ها به زبان انگلیسی درباره موسیقی کلاسیک ایران است. وی از دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس (UCLA) در رشته موسیقی لیسانس گرفت؛ سپس در رشته آهنگسازی کالج میلز در رشته آهنگسازی نزد داریوس میو آموزش دید و در نهایت از یو.سی.ال. ای دکترای موسیقی‌شناسی دریافت کرد. وی در سال ۱۳۳۶ در طول پژوهش‌های خود برای دریافت دکترای موسیقی‌شناسی، با استفاده از بورس بنیاد فورد به ایران آمد و نزدحسین صبا (سنتور) و نصرالله زرین‌پنجه (سه‌تار) با موسیقی کلاسیک ایرانی آشنا شد. پس از بازگشت به ایران از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ رئیس دپارتمان موسیقی دانشگاه تهران بود. هرمز فرهت در تابستان ۵۸ از ایران خارج شد.

هرمز فرهت در پی پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به اروپا مهاجرت کرد. وی از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۵ رئیس «دانشکده موسیقی دانشگاه دوبلین» بود و اکنون دوران بازنشستگی خود را در ایرلند می‌گذراند. هرمز فرهت در سال‌های پایانی تحصیل در ایالات متحده، مدتی دانشیار دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس بود. پس از بازگشت به ایران از سال ۱۳۴۹ تا ۱۳۵۳ مدیر بخش موسیقی دانشگاه تهران و در سال‌های بعد، سرپرست موسیقی جشن هنر شیراز، نایب رئیس دانشگاه فارابی، استاد دانشگاه تهران و … بود. او از ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۵ رئیس دپارتمان موسیقی دانشگاه ترینیتی دوبلین بوده‌است. نوشته‌های فرهت در همان دوران در نشریات فرهنگی در تهران مانند مجله موسیقی به چاپ رسید. وی در همایش‌های گوناگون به عنوان سخنران درباره موسیقی ایرانی شرکت کرده‌است و نوشته‌هایش در نشریات جهانی مانند «فرهنگ موسیقی گروز» و «دانشنامه ایرانیکا» به چاپ رسیده‌اند.

هرمز فرهت موسیقی تعدادی از فیلم‌های سینمای ایران از جمله جنوب شهر، گاو، پستچی، دایره مینا و آرامش در حضور دیگران را ساخته است. پایان‌نامه دکترای هرمز فرهت با عنوان «مفهوم دستگاه در موسیقی ایران» سالها بعد، در ۱۹۹۰ توسط انتشارات دانشگاه کمبریج دربریتانیا به چاپ رسید که از مهمترین نوشته‌ها درباره موسیقی ایرانی به زبان انگلیسی است. برگردان پارسی این کتاب نیز به کوشش مهدی پورمحمد در تهران منتشر شده‌است.

آثار:

  • «راپسودیمازندرانی» (برای ارکستر) ، «سه مینیاتور ایرانی» (برای پیانو) ، «کنسرتو برای کلارینت و ارکستر»، کوارتت زهی

موسیقی فیلم:

  • ۱۳۵۳- دایره مینا
  • ۱۳۵۱- آرامش در حضور دیگران
  • ۱۳۵۱ – پستچی، ۱۳۵۱
  • صادق کرده، ۱۳۴۹
  • آقای هالو، ۱۳۴۸- گاو
  • ۱۳۳۷- جنوب شهر

کتاب:

  • ترجمه: «کنترپوان»، نوشته کنت کنان، انتشارات دانشگاه تهران، ۱۳۵۳.
  • «مفهوم دستگاه در موسیقی ایران» ، انتشارات دانشگاه کمبریج، ۱۹۹۰.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.