دوشنبه 23 خرداد 1401 مصادف با سال روز تولد بابک بیات (آهنگساز) و هادی منتظری (نوازنده و مدرس کمانچه) – موزه موسیقی ایران

دوشنبه 23 خرداد 1401 مصادف با سال روز تولد بابک بیات (آهنگساز) و هادی منتظری (نوازنده و مدرس کمانچه)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

بابک بیات(زاده ۲۳ خرداد ۱۳۲۵ در تهران – درگذشته ۵ آذر ۱۳۸۵ در تهران) آهنگساز

بابك بيات، از چهره های با استعداد موسیقی نوین است که آثار او نمایانگر این مدعا می باشد. وی که از صدایی خوب بهره مند است می بایست هم اکنون خواننده باشد ولی به سوی آهنگسازی کشانده شد و تمام کوشش خود را در این راه به کار است و چنان پیشرفت نمود که یکی از آهنگسازان خوب و با ارزش موسیقی فیلم شد. بهتر است در باره بابک بیات از قلم خود وی مطالبی را مطالعه نماییم : 
در خرداد ماه سال ۱۳۲۵ در تهران کوچه روزبه محله پل چوبی متولد شدم و پس از يك سال به خیابان هفده شهریور سه راه شکوفه خیابان کرمان نقل مکان کردیم، تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همین مکان به پایان بردم، از همان طفولیت با خواندن و موسیقی انس و الفت و علاقه داشتم ولی یادم هست هفده ساله بودم که یکی از دوستان هنرمندم آقای میلاد کیائی مرا با نت موسیقی آشنا ساخت و از این به بعد بود که راه خود را یافتم، البته مشوقم در کارهای هنری، بیشتر خانواده ایرج عطایی بودند. حدود بیست سالم بود که توسط یکی از دوستانم به خانم اولین باغچه بان معرفی شدم و در کلاس های شبانه هنرستان موسیقی نزد این هنرمند گرامی به فراگیری موسیقی علمی مشغول شدم و در دسته کر، اپرا و کرملی وارد گردیدم و موسیقی واقعی را شناختم. در اینجا در چند اپرا شرکت کردم از جمله اپراهای: «کاوالریاروستیکانا» «دلاور سهند» کار آقای احمد پژمان و «ایل ترو واتوره» و چند اپرای دیگر. بعد از این بود که به موسیقی فیلم علاقمند شدم و به آهنگسازی برای متن فیلم ها روی آوردم. در سن ۲۵ سالگی موسیقی فیلم «خورشید در مرداب» ساخته م. صفار، سال بعد موسيقى متن فیلم «برهنه تا ظهر با سرعت» کار خسرو هریتاش را ساختم که برایم بسیار جدی بودند این کارها و بعد سریال تلویزیونی «چنگك» ساخته جلال مقدم و چند فیلم سینمایی آن روز را ساختم، لازم به توضیح است که هنرمند شایسته آقای محمد اوشال در یادگیری و پیشرفت من در کار ساختن موزيك متن فیلم ها بسیار مؤثر بودند که با محبت فراوان مثل يك برادر با ایشان بودم و در زندگی و کارهای هنری من بسیار مؤثر بوده اند. بعد از انقلاب بود که اولین کار هنریم را با نوار کاست خروس زری پیرهن پری نوشته آقای احمد شاملو که انتشاراتی ابتکار آن را تکثیر کرد، سپس موسیقی متن ۶۱  فیلم را با فیلم «مرگ یزدگرد» از ساخته های بهرام بیضائی آغاز کردم و تا يك سال و نیم کار نکردم، پس از آن برای فیلم های. «نقطة ضعف» کار محمدرضا اعلامی، ریشه در خون» از الوند، «آتش در زمستان» از هدایت، «اتوبوس» از یداله صمدی، سریال «سلطان و شبان»، «طلسم» کار داریوش فرهنگ، «شاید وقتی دیگر» از بهرام بیضائی و باید یادآور شوم که بعد از انقلاب بهترین کارم را در فیلمهای: طلسم و شاید وقتی دیگر و نقطه ضعف میدانم، دیگر موسیقی متن فیلم «کشتی آنجلیکا» کار محمد بزرگ نیا، «عروسی خوبان» کار محسن مخملباف را نیز بسیار دوست دارم و در سال های اخیر از فعالیتهای هنری ام باید از دو نوار کاست به نامهای: «سکوت سرشار از ناگفته هاست» و «چیدن سپیده دم» با آقای احمد شاملو نام ببرم.
منبع: نصیری فر، حبیب الله (1383). مردان موسیقی سنتی و نوین ایران، موسسه انتشارات نگاه، ج.1، چاپ هفتم، ص. 213 214.
….

هادی منتظری (زاده ۱۳۳۴ کرمانشاه) آهنگساز و نوازنده کمانچه 

به سال 1334، هادی منتظری در کرمانشاه متولد شد و به واسطه علاقه یی که به موسیقی داشت از همان کودکی هر جا که صدایی، نوایی از موسیقی سنتی ایران به گوشش می رسید بدان سو بی اختیار کشیده می شد و تا پایان آن به آن نوا گوش می داد تا این که خودش عاقبت ساز را به دست گرفت و نزد نوازنده چیره دستی به نام محمود مرآتی شروع به فراگیری موسیقی نمود. منتظری، پس از دریافت دیپلم به دانشکده هنرهای زیبا می رود و در رشته موسیقی سنتی ایران به طور علمی، مشغول تحصیل می گردد و از وجود هنرمندان بزرگی چون: نور علی خان برومند، محمدرضا لطفی علی اصغر بهاری و محمدرضا شجریان بهره ها می گیرد و پایه خود را در موسیقی توسط این بزرگان محکم می کند. وی در مرکز حفظ و اشاعه مشغول تدریس بوده و کارمند رسمی مرکز سرود نیز می باشد و با صدا و سیما نیز به عنوان نوازنده و آهنگساز همکاری دارد. منتظری برای شناساندن موسیقی سنتی ایران همراه با گروه مسافرتهایی به کشورهای خارج نموده است. وی جزو نوازنده هایی است که امید موسیقی سنتی ایران در آینده می باشند.
منبع: نصیری فر، حبیب الله (1383). مردان موسیقی سنتی و نوین ایران، موسسه انتشارات نگاه، ج.1، چاپ هفتم، ص. 453 454.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.