یکشنبه 24 مرداد 1400 مصادف با سال روز تولد حمید متبسم (آهنگساز، نوازنده تار و سه تار) – موزه موسیقی ایران

یکشنبه 24 مرداد 1400 مصادف با سال روز تولد حمید متبسم (آهنگساز، نوازنده تار و سه تار)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

حمید متبسم (زاده ۲۴ مرداد ۱۳۳۷ مشهد) آهنگساز، نوازنده تار و سه تار

حمید متبسم در سال ۱۳۳۷ خورشیدی در مشهد و در خانواده ای اهل موسیقی زاده شد. پدرش تار و برادرش ویولن مینواختند. حمید نخستین مشق موسیقی را از پدر فرا گرفت و سال ها بعد در تهران در هنرستان موسیقی ملی آن را ادامه داد. حبیب الله صالحی، زیدالله طلوعی، هوشنگ ظریف، حسین علیزاده و محمدرضا لطفی استادان او در شناخت ردیف موسیقی سنتی و تارنوازی بوده اند.
متبسم که پیش از انقلاب یکی از اعضای گروه عارف بوده، پس از مهاجرت به آلمان در سال ۱۳۶۵ گروه دستان را در برون مرز بنیاد گذاشت. در بدو تاسیس گروه دستان اعضای آن کیهان کلهر، محمدعلی کیانی نژاد و مرتضی اعیان بوده اند و در سال های بعد نوازندگان دیگری چون اردشیر کامکار، حسین بهروزی نیا، پژمان حدادی و بهنام سامانی به آن پیوستند. گروه دستان از سال ۱۳۷۰ در گشت و گذارهای متعدد در شهرهای مختلف اروپا و امریکا کنسرت گذارده است. شهرام ناظری، بیژن کامکار، ایرج بسطامی، سیما بینا، پریسا همایون شجریان و سالار عقیلی خوانندگانی بوده اند که با گروه دستان همکاری داشته اند. این گروه از اکتبر ۲۰۰۱ همراه با شهرام ناظری و سیما بینا و پریسا آفریده هایی از حمید متبسم را در تالار بزرگ فیلارمونی شهر کُلن با همکاری سازمان رادیو و تلویزیون غرب آلمان اجرا کرده است. بزرگترین کنسرت متبسم که با عنوان «سیمرغ» در اکتبر ۲۰۱۱ در دو شهر هلند هرلن و لاهه با رهبری هومن خلعت بری برگزار شد نقطه عطفی در زندگی هنری متبسم بوده است.
حمید متبسم چند سالی نیز سمیناری را در شهر اوترخت در هلند سرپرستی می کرده است. در این سمینار که عمدتا به مسائل مربوط به تار و سه تار می پرداخت، صاحب نظرانی از ایران و اروپا شرکت می کردند.
از میان ساخته های حمید متبسم می توان از “نوای دریا”، “بوی نوروز ” رقص ناز و نوشه”، “بخوان به نام گل سرخ” (بر روی شعری از شفیعی کدکنی و «سیمرغ» یاد کرد.
منبع:
خوشنام، محمود (1397)، از نجوای سنت تا غوغای پاپ: کندوکاوی در موسیقی معاصر ایران، انتشارات فرهنگ جاوید، ص. 188 190.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.