یکشنبه 6 تیر 1400 مصادف با سال روز تولد فوزیه مجد (موسیقی‌دان و پژوهشگر موسیقی) – موزه موسیقی ایران
فوزیه مجد

یکشنبه 6 تیر 1400 مصادف با سال روز تولد فوزیه مجد (موسیقی‌دان و پژوهشگر موسیقی)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

فوزیه مجد (زاده ۶ تیر ۱۳۱۷ در تهران) موسیقی‌دان و پژوهشگر موسیقی ایرانی

در زمینه ی موسیقی و حوزه های مختلف آن در این دوران تاریخی، زنان بسیاری به نگارش مقالات در مجله ها و روزنامه ها پرداختند که بسیاری از اینان نوازندگان، خوانندگان و آهنگسازانی بودند که عموماً تحصیلات آکادمیک داشتند. از جمله اینان که بیشتر به عنوان نویسنده شناخته شده است، فوزیه مجد می باشد.
فوزيه مجد که با نوشته های انتقادی درباره ی کنسرت ها و برنامه های موسیقی در آن زمان در مجله ی “موسیقی” شناخته شده بود، در برلن به دنیا آمد و تحصیلات مقدماتی خود را در مدرسه ی ژاندارک تهران و تحصیلات متوسطه را در انگلستان انجام داد. او در سال ۱۳۴۰ هـ.ش. پس از یازده سال اقامت و تحصیل در خارج از کشور، به ایران بازگشت و به تدریس تاریخ موسیقی و کنترپوان در دوره ی عالی موزیکولوژی هنرستان عالی موسیقی ملی و همکاری با «کیهان اینترنشنال»، به عنوان منتقد موسیقی با نام مستعار فلورستان و از خرداد ۱۳۴۳ هـ. ش. با مجله ی «موسیقی» پرداخت. مجد پس از اتمام تحصیلات متوسطه در انگلستان، وارد دانشکده ی موسیقی دانشگاه ادینبورا (ادینبورگ) شد و با درجه ی B. MUS  از آنجا فارغ التحصیل شد. او در مدت تحصیل و اقامت در انگلستان به عنوان نوازنده و آهنگساز نیز فعالیت داشت و برای فیلم، نمایش و ارکستر آثاری ساخته است.
فوزیه مجد در سال ۱۳۵۰ هـ.ش. به انتشار «نفیرنامه» پرداخت. از مهم ترین کارهای فوزیه مجد پژوهش بر روی موسیقی مناطق مختلف ایران است. بسیاری از نوازندگان و موسیقیدانان بومی ایران چون اولیاقلی یگانه، نظر محمد سلیمانی، محمد حسین یگانه، مختار زنبیل باف و… را سال ها پیش از این که اینان در جشنواره های موسیقی فجر معرفی شوند، همو کشف و معرفی کرده بود. وی در سال های ۱۳۵۱ هـ .ش. تا ۱۳۵۷ هـ.ش. جهت گردآوری و پژوهش بر روی موسیقی های محلی به مناطق مختلف ایران سفر کرد. در همان سال ها به همت و پیشنهاد او مرکزی به نام “گروه گردآوری و شناخت موسیقی” در سازمان تلویزیون ملی تأسیس شد. وی در سلسله فیلم های تلویزیونی از زندگی و آثار علینقی وزیری که به کوشش همایون شهنواز با همکاری محمدرضا لطفی در سال ۱۳۵۶ هـ.ش. تهیه شده بود، همکاری داست.
منبع: ملکی، توکا (1380). زنان موسیقی ایران از اسطوره تا امروز، انتشارات کتاب خورشید، ص. 325 326.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.