دوشنبه 1 دی 1399مصادف با سال روز تولد محمد نوری (خواننده) و افلیا پرتو (نوازنده پیانو) – موزه موسیقی ایران
افلیا پرتو/ محمد نوری

دوشنبه 1 دی 1399مصادف با سال روز تولد محمد نوری (خواننده) و افلیا پرتو (نوازنده پیانو)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

محمد نوری (زاده ۱ دی ۱۳۰۸ در رشت – درگذشته ۹ مرداد ۱۳۸۹ در تهران)خواننده

محمد نوری، هنرمندی خوش صدا، متفکر و روشنفکری قابل بحث و صاحب نظر که در دوران خوانندگی و فعالیت های هنری خود، از ابتذال دوری جست و در آن هرج و مرج که بسیاری از بزرگان موسیقی ایران به عنوان اعتراض از جمله استاد غلامحسین بنان دست از خواندن و فعالیت در رادیو کشیده بودند، او نیز، خود را از آن که در آن سال (۱۳۴۸) دور نگهداشت و خود را هیچگاه آلوده نساخت.
محمد نوری، به سال ۱۳۰۸ خورشیدی در تهران متولد شد و پس از پایان تحصیلات دایی و متوسطه از دانشگاه تهران در رشته زبان و ادبیات انگلیسی فارغ التحصیل گشت و تاکنون چند کتاب را ترجمه نموده که از جمله رمان «درخت شیطان» است، نویسنده این کتاب «ایرزی کازنیسکی» است.
محمد نوری، ابتدا در هنرستان تئاتر نزد اسماعیل مهرتاش مدت سه سال آواز ایرانی را به طور سینه به سینه آموخت. سپس به هنرستان عالی موسیقی رفت و زیر نظر استادان مصطفی پورتراب و مهندس سیروس شهردار سلفژ و نت و پیانو را فرا گرفت و پس از آن به کلاس خانم اولین باغچه بان استاد دیگر هنرستان عالی موسیقی رفت که مکتب وسعت صدای خود را پیدا کند.
از محمد نوری، تاکنون نوارهای «ای ایران»، «سفرهای دور»، «آواز سرزمین خورشید»، «مریم جان»، «عروسی»، «چشمان آبی و دریا»، «انتظار»، «لانه متروک»، «بارانها»، «ترانه های چوپان»، «سرزمین گیلان»، «شالیزار»، «ای به خفته دل»، «توبیو»، نشونشو»، «لالایی شیرازی» و «آواز سرزمین خورشید» همراه با موسیقی هنرمند ارجمند و با ارزش فریبرز لاچینی با صدای احمدرضا احمدی با اشعار شاعر بلند آوازه معاصر، شادروان نیما یوشیج ضبط و پخش گردیده است.
منبع: نصیری فر، حبیب الله (1383). مردان موسیقی سنتی و نوین ایران، تهران، انتشارات کتابخانه سنائی، ج.5 ، ص. 178 – 179
……………………..

افلیا پرتو (زاده ۱ دی ۱۳۱۷ در تهران) نوازنده پیانو و موسیقیدان

افليا پرتو در سال ۱۳۱۷ هـ. ش. در تهران متولد شد. پدرش نصرالله پرتو، در ابتدا ویلن می زد و سپس به نواختن سه تار روی آورد. خانواده ی وی با حسین هنگ آفرین و موسی معروفی رفت و آمد داشت. افلیا پس از اتمام تحصیلات ابتدایی وارد هنرستان موسیقی ملی شد و تحت نظر جواد معروفی به فراگرفتن مبانی نت و نوازندگی پیانو مشغول شد. او فارغ التحصیل دوره ی اول هنرستان است که به سال 1335- 1336 هـ.ش. موفق به اخذ دیپلم در رشته ی پیانو از کلاس جواد معروفی و در سال ۱۳۴۹-۵۰ هـ.ش. به درجه ی لیسانس در رشته ی موزیکولوژی و در سال 1361-62 به درجه ی فوق لیسانس در رشته ی امور فرهنگی در زمینه ی موسیقی از دانشگاه فارابی گردید و پایان نامه ی خود را در نقد و بررسی موسیقی ملی نوشت.
پس از دریافت دیپلم چون از هنرجویان ممتاز و شاگرد اول همان دوره بود بلافاصله به هنرستان راه یافت و در سمت هنرآموزی تمام وقت به کار مشغول شد و سال ها به تدریس دروس علمی و عملی موسیقی پرداخت. پس از گذراندن دوره های عالی، در هنرکده ی موسیقی ملی به تعلیم پیانوی ایرانی مشغول و در سال ۱۳۵۹ هـ. ش. بازنشسته شد.
هنگامی که نوازندگان فرهنگ و هنر در تلویزیون شروع به کار کردند، افلیا پرتو در گروه نصرت الله گلپایگانی، پیانو می نواخت. از سال ۱۳۴۸ هـ.ش. به مدت ده سال سرپرستی ارکستر بانوان فرهنگ و هنر را که پیش از آن مصطفی کمال پورتراب رهبری می کرد، به عهده گرفت و با این گروه کنسرت های بسیاری را اجرا کرد. وی درباره ی این ارکستر می گوید: «این ارکستر خیلی فعال بود. با این که عموماً وقتی ارکستری فقط متشکل از خانم ها باشد، امکانات کمتر می شود اما چون نوازنده ها و خواننده های قابلی داشتیم، توانسته بودیم جمع خوب و قوی ای تشکیل دهیم. ما در ردیف ارکسترهای دیگر کار می کردیم. نه به علت این که زن بودیم بلکه به علت تخصصی بودن و بازده خوب کاریمان توانسته بودیم به عنوان یک ارکستر خوب مطرح شویم».
شاپور بهروزی درباره­ ی شیوه­ ی نوازندگی افلیا پرتو می نویسد: «نوازندگی پرتو به سبک استادش جواد معروفی است و پنجه ی شیرین و گرمی دارد». او در سال ۱۳۳۸ هـ.ش. با علیرضا ایزدی نوازنده ی ویلنسل ازدواج کرد.
افلیا پرتو علاوه بر این، آهنگسازی نیز می کرد. او در مهر ۱۳۷۷ هـ.ش. پس از بیست سال، با خاطره پروانه به روی صحنه رفت و با همین خواننده کنسرت های چندی را طی این سال ها اجرا کرد.
منبع: ملکی، توکا (1380). زنان موسیقی ایران از اسطوره تا امروز، تهران، کتاب خورشید، ص. 297- 298.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.