دوشنبه 11 آذر سال 1398مصادف با سال روز تولد پری زنگنه (خواننده)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
پری زنگنه شهرت خود را مدیون آوازهای محلی ای است که سال ها پیش با تنظیم فریدون شهبازیان خواند و کاست هایی از آنها نیز توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تهیه شد.
پری رخ زنگنه از یک خانواده ی کاشانی الاصل است که در سال ۱۳۱۸ هـ.ش. در تهران به دنیا آمد. اولین درس ها را در زمینه ی ردیف های ایرانی نزد نصرالله زرین پنجه خواند و بعد در هنرستان عالی موسیقی تهران نزد اولین باغچه بان، تعلیم اپرا دید. سپس برای تکمیل آموخته هایش به آلمان، اتریش و ایتالیا رفت.
او حدود بیست و هشت سال پیش در یک حادثه ی رانندگی بینایی اش را از دست داد و در واقع پس از این حادثه کار هنریش را به طور جدی آغاز کرد. در شانزدهم خرداد ۱۳۵۱ هـ ش نخستین رسیتال خود را در تالار رودکی برگزار کرد. وی علاوه بر تکثیر نوار کاست، در اپراها و کنسرت های مختلفی شرکت کرد از جمله اپرای «دون کارلوس» به کارگردانی والترپل که در آن نقش «صدای آسمانی» را بازی می کرد.
صدای او سوپرانولیریک است. به جز این در زمینه ی موسیقی ایرانی، ترانه ی ای نوع بشر ساخته ی علی اکبر شهنازی با شعر امیرجاهد را که در آواز اصفهان می باشد، با تنظیم فرامرز پایور در تالار رودکی بازخوانی کرده است.
پری زنگنه پس از انقلاب به طور پراکنده به اجرای خصوصی برنامه پرداخته بود و برای اولین بار در جشنواره ی گل یاس در مهر ۱۳۷۷ هـ. ش. به اجرای عمومی پرداخت و پس از آن کنسرت های بسیاری در نقاط مختلف شهر تهران اجرا کرد. او در این سال بیشتر در امور خیریه و انتشار شعرهای کوتاه و تألیف کتاب آوای نام ها از ایران زمین فعال بوده است.
منبع: ملکی، توکا (1380). زنان موسیقی ایران از اسطوره تا امروز، تهران: کتاب خورشید، ص. 317 318.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.