وبلاگ

دوشنبه 14 مرداد 1398 مصادف با سال روز تولد اسداله ملک (نوازنده ویولن، کمانچه و آهنگساز ایرانی)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

اسدالله ملک در ۱۴ مرداد ۱۳۲۰ در محله «دروازه دولت» تهران و در یک خانواده لشت نشایی متولد شد. در ایام کودکی و نوجوانی حدود سه سال شاگرد ابوالحسن صبا بود و بزودی جز شاگردان خاص ایشان محسوب شد. او شاگرد اساتیدی چون روح‌الله خالقی، شاپور نیاکان، هنگ آفرین و علی محمد خادم میثاق و… نیز بود و به تکمیل آموخته‌های خویش و تجربه اندوزی مشغول گشت. در همان سال‌ها خالقی، او را در ارکستر انجمن ملی موسیقی که توسط خود ایشان اداره می‌شد پذیرفت و بدین ترتیب در بزرگی به روی پیشرفت و شکوفایی ملک باز شد. بعد از آن سال‌ها اسدالله ملک از هنرستان موسیقی فارغ‌التحصیل شد و سپس موفق به دریافت لیسانس موسیقی از دانشگاه هنرهای زیبا گردید.

آغاز فعالیت‌های او در رادیو مربوط می‌شود به سال ۱۳۳۷ که در آن سال با ساختن قطعه «گریه لیلی» در مایه دشتی با کوک مخصوص (ر-می-دو-لا) و قطعه چهارمضرابی در مایه اصفهان با کوک مخصوص (دو-لا-لا-می) و اجرای آن‌ها با ویولن، اشتهار فراوان یافت. از آن هنگام به بعد او با سبک منحصر به فرد خود در نوازندگی و آهنگسازی درهای بسته بسیاری را برای این موسیقی گشود.

اسدالله ملک با پشتیبانی خواننده نامداران دوران دلکش به رادیو راه یافت و نخستین آثار ملک را نیز دلکش با صدای رسایش جاودانه ساخته‌است. از جمله دیگر خوانندگانی که ملک با آن‌ها همکاری داشتند می‌توان به حمیرا، اکبر گلپایگانی، محمود محمودی خوانساری، پوران، ایرج، بهرام حصیری، محمدرضا شجریان، کوروس سرهنگ زاده و… اشاره نمود که ثمره سال‌ها همکاری آن‌ها با استاد ملک آهنگ‌های زیبایی چون تک درخت، مرغ شباهنگ، جدایی تو، حکایت دل و… است که سال‌ها مورد اقبال مردم ایران بوده‌است. ملک مدتی نیز با همکاری آقای منوچهر جهانبگلو برنامه‌ای به نام: «نوایی از موسیقی ملی» را تنظیم کردند که به اعتقاد بسیاری از صاحبنظران بعد از مجموعه برنامه «گل‌ها» یکی از برنامه‌های خوب و موفق رادیویی موسیقی ملی بود.

در سالهای پس از انقلاب نیز او تلاش خود را برای اعتلای موسیقی متوقف نکرد و حتی بسیاری از هنرمندان “گلها را به همکاری مجدد فرا خواند که می‌توان به اساتیدی چون فضل‌الله توکل اشاره نمود که به دعوت ایشان پاسخ مثبت دادند. در اواخر عمر او شروع به ضبط آثار ارکستری خود با سازبندی‌های مختلفی (مانند ویلن – عود، ویلن – سنتور – سه تار، ویلن – قانون، ویلن – عود – سنتور و…) کرد که می‌توان به کاستهای «نغمه رویایی»، “سمیرا، نغمه‌ها و… اشاره نمود که هر کدامشان سرشار از قطعات زیبایی برای همنوازی می‌باشد. اسدالله ملک در بهمن ۱۳۸۰ بر اثر تومور مغزی درگذشت.

آلبوم ها:

  • آفتاب/ سمیرا/ آبنوس/ آتش انگیز/ ترکم نکن/ غروب کوهستان/ گریه لیلی/ آناهیتا/ باربد/ آزاده/ نغمه‌ها/ هدیه/ نغمه رویایی/ شهرآشوب/ گلنوش/ سماع ۱/ سماع ۲/ ساز و نوا ۱/ ساز و نوا ۲/ ساز و نوا ۳/ کرشمه/ غنچه پاییز/ مرغ شباهنگ/جان عاشق/ تعدادی از برنامه‌های تکنوازان/ گل های تازه  شماره‌های  ۱۰-۱۷-۱۹-۲۰-۲۴-۳۵-۳۸-۳۹-۴۳-۴۶-۴۷-۷۲-۷۶-۱۱۵-۱۱۸-۱۲۹-۱۳۰-۱۳۲-۱۴۵-۱۴۸-۱۵۴-۱۶۸) / برگ سبز شماره‌های ۳۰۶-۳۰۵.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.