پنج شنبه 15 اردیبهشت 1401 مصادف با سال روز تولد غلامحسین بنان (خواننده) – موزه موسیقی ایران

وبلاگ

پنج شنبه 15 اردیبهشت 1401 مصادف با سال روز تولد غلامحسین بنان (خواننده)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

غلامحسین بنان (زاده ۱۵ اردیبهشت ۱۲۹۰ در تهران − درگذشته ۸ اسفند ۱۳۶۴ در تهران)

در اردیبهشت ماه سال ۱۲۹۰ خورشیدی در تهران خیابان زرگنده (قلهك)؛ در خانواده یی متعین و صاحب جاه، به دنیا آمد. پدرش کریم خان بنان الدوله نوری و مادرش دختر شاهزاده محمدتقی میرزا رکنی (رکن الدوله) برادر ناصرالدین شاه یا پسر محمدشاه قاجار بود. از شش سالگی بنا به توصیه استاد نی داود به خوانندگی و نوازندگی ارگ و پیانو پرداخت و در این راه از راهنمایی های مادرش که پیانو را بسیار خوب می نواخت بهره ها گرفت، اولین استاد او پدرش بود و دومین استاد، مرحوم میرزا طاهر ضياء ذاکرین رثایی و سومین استادش مرحوم ناصر سيف بوده اند.
بنان در سال ۱۳۲۱ خوانندگی در رادیو را آغاز کرد، در آن زمان، شادروان روح الله خالقی مسؤلیت موسیقی رادیو را بر عهده داشت، روزی که بنان با عبدالعلی وزیری جهت امتحان به رادیو می رود در دفتر روح اله خالقی، ابوالحسن صبا هم نشسته بوده، از بنان می خواهند که برای ایشان قطعه یی بخواند و او «درآمد سه گاه» را آغاز می کند و صبا هم با ویلن او را همراهی می کند. هنوز در آمده تمام نشده بود که خالقی به صبا می گوید: «شما نواختن ویلن را قطع کنید» و به بنان اشاره می کند «گوشه حصار» را بخواند و بنان بدون اندك مکثی، با چنان مهارت و استادی «در آمد حصار» را میخواند و به «سه گاه» فرود می آید که روح الله خالقی بی اختیار برخاسته و او را در آغوش گرفته و می بوسد و آینده وی را در هنر آواز درخشان پیش بینی می کند.
صدای بنان، بسیار لطیف و شیرین، زیبا و خوش آهنگ است، کوتاه میخواند ولی در همین کوتاهی، ذوق و هنر بسیار نهفته است، غلتها و تحریرهای او چون رشته مروارید غلطانی، به هم پیوسته و مانند آب روان است.
از سال ۱۳۲۱ صدای غلامحسین بنان، همراه با همکاری عده یی از هنرمندان دیگر از رادیو تهران به گوش مردم ایران رسید و دیری نگذشت که نام بنان زبانزد همه شد و شیفتگان فراوانی در سراسر کشور پیدا کرد. خالقی او را در ارکستر انجمن موسیقی شرکت داد و با ارکستر شماره يك نیز همکاری را شروع کرد و از بدو شروع برنامه همیشه جاوید «گلهای جاویدان»، بنا به دعوت استاد ارجمند داود پیرنیا همکاری داشت. بنان در طول فعالیت هنری خود، حدود ۴۵۰ آهنگ را اجرا کرد و آنچه که امتیاز مسلم صدای او را پدید می آورد، زیر و بم ها و تحریرات صدای او است که مخصوص به خودش می باشد. بنان نه تنها در آواز قدیمی و كلاسيك ایران استاد بود، بلکه در نغمات جدید و مدرن ایران نیز تسلط کامل داشت. تصنیف زیبا و روح پرور «الهه ناز» او بهترین معرف این ادعا می باشد.
غلامحسین بنان به سال ۱۳۱۵ خورشیدی به سمت بایگان در اداره کل کشاورزی استخدام شد و بعد از چندی به شرکت ایران بار که مرکز آن در اهواز بود منتقل گشت. پس از چند سال به معاونت آن اداره منصوب گردید. در سال ۱۳۲۱ به تهران آمد و بنا به پیشنهاد مرحوم فرخ که وزیر خواربار بود، به سمت منشی مخصوص وزیر به کار پرداخت. بعد از تغییر کابینه، به اداره كل غله و نان منتقل شد و چندی کفالت اداره دفتر و کارگزینی و مدتی هم مسؤلیت تحویل کوپن نان تهران را برعهده داشت. در سال ۱۳۳۲ به پیشنهاد شادروان خالقی به اداره کل هنرهای زیبای کشور منتقل شد و به سمت استاد آواز هنرستان موسیقی ملی به کار مشغول گردید و در سال ۱۳۳۴ رئیس شورای موسیقی رادیو شد.
غلامحسین بنان از ابتدا در برنامه های گلهای جاویدان و گلهای رنگارنگ و برگ سبز شرکت داشته که ره آورد این همکاری ها از این قرار می باشد: گلهای جاویدان بدون شماره در «شور»، گلهای جاویدان بدون شماره در «سه گاه»، گلهای جاویدان بدون شماره در «همایون» با سنتور رضا ورزنده، گلهای جاویدان شماره ۱۹ در «ماهور» با ویولون استاد مهدی خالدی، گلهای جاویدان شماره ۹۲ در «بیات ترك وابوعطا»، گلهای جاویدان شماره ۹۳ در «شور» با ویولون استاد مهدی خالدی، گلهای جاویدان شماره ۹۸ در «ابوعطا» با تار لطف اله مجد، گلهای جاویدان شماره ۱۱۸ در «ماهور» با ویولون استاد علی تجویدی و سنتوررضا ورزنده و …..
غلامحسین بنان مدتها بود که به ناراحتی جهاز هاضمه مبتلا شده بود از طرف دیگر حنجره اش نیز آمادگی بیان نیازهای درونیش را نداشت و به همین دلیل اندك اندك از خواندن اجتناب ورزید و از صحنه هنر کنارہ کشید و دیگر حدود بیست سال آخر عمر را تقريبا فعالیت چشم گیری نداشت و روز به روز ناراحتی جهاز هاضمه او را بیشتر رنجور می کرد و متأسفانه کوشش های پزشکان و خاصه مراقبتها و از خودگذشتگی های پری بنان همسر وفادار و مهربانش هم مؤثر نیفتاد و سرانجام در ساعت ۷ بعد از ظهر پنجشنبه هشتم اسفندماه سال ۱۳۶۴ خورشیدی در بیمارستان ایرانمهر قلهك جهان را بدرود گفت. روانش شادباد.
منبع: نصیری فر، حبیب الله (1383). مردان موسیقی سنتی و نوین ایران، موسسه انتشارات نگاه ، ج.1. چاپ هفتم، ص. 371 – 374.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.