وبلاگ

دوشنبه 17 تیر 1398 مصادف با سال روز تولد ملیحه سعیدی (نوازنده قانون)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ملیحه سعیدی (زاده تهران، 1327/4/17)

موسیقی را از کودکی در خانواده‌ای اهل هنر آغاز کرد. در زمان ریاستحسین دهلوی از هنرستان موسیقی ملی در رشته ویلون کلاسیک و ایرانی فارغ‌التحصیل شد. نواختن سازهای ویلون آلتو، قیچک، تمبک،پیانو و قانون را ضمن تحصیل در هنرستان و دانشگاه فرا گرفت. وی قانون را به عنوان ساز تخصصی خود انتخاب کرد و نزد مهدی مفتاح در هنرستان آموخت.

او در سال ۱۳۴۷ تدریس قانون را در «هنرستان موسیقی ملی» آغاز کرد و در سال ۱۳۵۵ از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته موسیقی با ساز تخصصی قانون فارغ تحصیل شد. ملیحه سعیدی در «مرکز حفظ و اشاعه ی موسیقی ملی» از محضر اساتیدی چون دکتر داریوش صفوت، نورعلی برومند، محمود حکیمی، یوسف فروتن و سعید هرمزی بهره جست. وی ظرایف موسیقی ایرانی را از اساتید مجرب فرا گرفت و آنها را با ساز قانون انطباق داد.

از جمله آثار مکتوب ایشان می توان به کتابهای ردیف میرزا عبدالله برای ساز قانون به همرا 6 سی دی صوتی و کتاب آموزش ساز قانون اشاره کرد.

همچنین آلبومهای صوتی استادان قانون . شبنم صحرایی. نوای دل. آهوی وحشی. هزارآوا. نوای قریه. آوای روستا بخشی از آثار منتشر شده ایشان می باشد.

ملیحه سعیدی دارای مدرک درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و در سال ۱۳۹۷ از او بزرگداشتی به همت «گروه موسیقی نوشه» با همکاری خانه موسیقی ایران و خانه هنرمندان ایران برگزار شد و از وی تقدیر به عمل آمد.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.