پنج شنبه 19 خرداد 1401 مصادف با سال روز تولد کامبیز روشن روان (آهنگساز) – موزه موسیقی ایران
کامبیز روشن روان

پنج شنبه 19 خرداد 1401 مصادف با سال روز تولد کامبیز روشن روان (آهنگساز)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

کامبیز روشن روان (زاده ۱۹ خرداد ۱۳۲۸ در تهران) آهنگساز ایرانی

کامبیز روشن روان در نوزدهم خرداد ماه ۱۳۲۸ هـ.ش در تهران به دنیا آمد. تحصیلات موسیقی را ابتدا از هنرستان عالی موسیقی آغاز نمود و در ایام تحصیل موسیقی در هنرستان با ردیف موسیقی ایران از طریق سنتور و تکنیکهای موسیقی غربی از طریق سازهای فلوت و پیانو و ریتم های گوناگون و فرهنگ سازهای کوبه ای را از طریق اجرای تنبک به دست آورد. سپس از گروه موسیقی دانشگاه تهران موفق به اخذ درجه ی لیسانس در آهنگسازی شد و پس از گذراندن خدمت سربازی راهی آمریکا شد و در دانشگاه جنوب کالیفرنیا به تجربه اندوزی در تکنیکهای آهنگسازی موسیقی معاصر و موسیقی الکترونیک پرداخت و سرانجام پس از اخذ درجه ی فوق لیسانس آهنگسازی در سال ۱۳۵۸ به ایران بازگشت.
روشن روان به عنوان آهنگساز حدود ۱۱۰ موسیقی متن فیلم و سریال تلویزیونی، دهها اثر سمفونیک و موسیقی مجلسی، موسیقی برای کودکان و نوجوانان، موسیقی ملهم از ملودی های محلی، موسیقی سنتی او موسیقی برای آموزش ساخته است. تا کنون ۳۵ اثر او به صورت گرامافون، کاست و سی دی منتشر شده و بعضی نیز در دست انتشار می باشند. وی به عنوان مدرس، ۳۹ سال تدریس تخصصی در هنرستانها و دانشکده های موسیقی داشته و همچنان به تدریس مشغول است. او تاکنون چندین بار به عنوان معلم نمونه و استاد نمونه انتخاب شده است و تا کنون جوایز متعددی برای آهنگسازی از داخل و خارج کشور دریافت کرده است.
روشن روان به عنوان نویسنده نیز کتاب ها و مقالات و جزوات آموزشی متعددی تالیف نموده است. وی در کنار فعالیتهای آموزشی – پژوهشی و آهنگسازی، یکی از چهره های فعال در دامنه ی برنامه ریزی های آموزشی، راه اندازی و مدیریت تشکیلات هنری بوده است. وی عضو موسسه ی کانون آهنگسازان سینمای ایران، عضو موسسه ی خانه­ ی هنرمندان ایران و عضو موسسه ی خانه ی موسیقی بوده است. عضویت در شوراهای مختلف از جمله در شورای سیاست گذاری موسیقی، شورای عالی و هیئت مدیره­ی خانه ی موسیقی، هیئت رئیسه ی کانون آهنگسازان سینمای ایران و همچنین کمیته ی ملی موسیقی یونسکو از دیگر فعالیتهای اوست. روشن روان تا امروز به عنوان یکی از پرکارترین آهنگسازان ایران به ساخت آثار گوناگونی در زمینه های مختلف مشغول بوده است. آثار او را می توان به چند بخش عمده از جمله موسیقی کودکان و نوجوانان، موسیقی آموزشی، موسیقی مجلسی، موسیقی فیلم، موسیقی سمفونیک و موسیقی تولید شده برای نوار تقسیم نمود.
از جمله آثار تولید شده­ ی وی جهت نوار کاست عبارتند از: یادگار دوست (بر روی رباعیات شمس با صدای شهرام ناظری)، گل هزار بهار (به یاد دکتر شریعتی با آواز علیرضا افتخاری)، ساقی نامه (روی ساقی نامه های حافظ و رضی الدین آرتیمانی با صدای شهرام ناظری)، فصل ایثار (تریولوژی جنگ) با صدای سیامک علی نقی.
برخی از آثاری که او برای موسیقی کودک و نوجوان ارائه داده به شرح زیر می باشد: پسرک چشم آبی، اتل متل توتوله، موسیقی روی اشعار ابوسعید ابوالخیر، آهنگهای محلی، آی قصه قصه قصه، بچه های محله ی شادی.
آثاری که روشن روان در زمینه ی موسیقی آموزشی ارائه داده عبارتند از: دستگاه های موسیقی ایران (مشتمل بر ۱۰ صفحه­ی بزرگ موسیقی به همراه توضیحات مختصری درباره ی موسیقی سنتی ایران و مشخصات گوشه های استفاده شده در هر دستگاه به فارسی و انگلیسی)، آشنایی با سازها و قابلیت های اجرایی آنها، کتاب سازشناسی و ارکستراسیون موسیقی ایرانی. از آثار او در زمینه ی موسیقی مجلسی می توان به موارد زیر اشاره نمود:
موسیقی برای سازهای ضربی ایران، مینیاتورها (برای ۷ تنبک)، آهنگ های محلی-لالایی- آی سر کتل و دختر بویر احمد (برای آواز به همراه پیانو)، پرلود و روندو برای فلوت و پیانو، دوازده واریاسیون روی دوازده صدا برای فلوت تنها، دوئت برای فلوت و سنتور، تریو بادی، کوارتت زهی، آزادی برای گروه کر و پیانو، سونات برای ویولن آلتو به همراهی پیانو، سوئت برای پیانو.
موسیقی فیلم: مسافر عباس کیارستمی /۱۳۵۳)، مداد بنفش (انیمیشن، نفیسه ریاحی/۱۳۵۴)، گوسفند قربانی (مهرداد تدوین /۱۳۵۵)، ملکوت (خسرو هریتاش/ ۱۳۵۵)، خشم توفان (منوچهر احمدی /۱۳۵۹) و …
آثار روشن روان در زمینه ی موسیقی سمفونیک: کنسرتو برای فلوت به همراهی ارکستر زهی، سه گاه (برای بیست ساز زهی)، انقلاب (برای سازهای بادی برنجی و سازهای کوبه ای)، جمعه ی خونین (مرثیه به یاد شهدای ۱۷ شهریور ۱۳۵۷)، خنیاگران خون (برای ارکستر سمفونی سازهای ایرانی – گروه کر-خواننده) دو گروه کر، سمفونی شماره یک.
کتاب هایی که تا کنون از کامبیز روشن روان منتشر شده و یا در دست انتشار است به شرح زیر می باشد: پارتیتور سمفونی فلک الافلاک انتشارات سرود/۱۳۸۰)، پارتیتور (پوئم سمفونی پرواز) از خیام تا مولوی (انتشارات سرود/۱۳۸۱)، کنسرتو برای فلوت به همراه ارکستر زهی (انتشارات سرود/۱۳۸۳)، ساز شناسی و ارکستراسیون موسیقی ایرانی، موسیقی در نمایش.
در نگاهی کلی می توان گفت کامبیز روشن روان، فارغ التحصیل هنرستان عالی موسیقی ملی و گروه موسیقی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و دکترای آهنگسازی از آمریکا و عضو هیئت علمی دانشگاه صدا و سیما و دارای درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
منبع: کریمی، ثریا (1391). صد سال موسیقی سنتی ایران، کمال اندیشه، چاپ دوم، ص. 135 142.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.