چهارشنبه 21 مهر 1400 مصادف با سال روز تولد لوریس چکناواریان (آهنگساز و رهبر ارکستر) – موزه موسیقی ایران
لوریس چکناواریان

چهارشنبه 21 مهر 1400 مصادف با سال روز تولد لوریس چکناواریان (آهنگساز و رهبر ارکستر)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

لوریس هایکازی چکناواریان(زاده ۲۱ مهر ۱۳۱۶ در بروجرد –   )

متولد 1316 در بروجرد. تحصیلات موسیقی خود را از سال ۱۳۳۲ در هنرستان عالی موسیقی آغاز کرد. مدتی بعد به وین عزیمت نمود و تا سال ۱۳۴۰ در آکادمی موزیک این شهر به تحصیل آهنگسازی و رهبری ارکستر اشتغال داشت. سپس به ایران بازگشت و ضمن تدریس در هنرستان عالی موسیقی و ترتیب دادن نمایشگاهی از سازهای ملی در انیستیتو گوته تهران، تصدی صدا خانه ملی هنرهای زیبای کشور را عهده دار شد.
لوریس چکنوریان در اواخر سال ۱۳۴۲ مجدداً رهسپار اتریش شد و در سالزبورگ کار آهنگسازی را ادامه داد. دو سال بعد به آمریکا عزیمت نمود و چندین سال در دانشگاه میشیگان به ادامه تحصیل در رشته های آهنگسازی و رهبری ارکستر پرداخت. وی در سال ۱۳۴۹ به ایران باز گشت و علاوه بر کنسرت هایی با ارکسترسمفونیک تهران، ارکستر مجلسی رادیو و تلویزیون ملی ایران و … (به عنوان رهبر میهمان)، آثار متعددی آفرید که اکثراً در تالار رودکی اجرا گشت. چکنوریان در سال ۱۳۵۱ به رهبری ارکستر اپرای تهران منصوب گردید.
آثار:
– اپرای پردیس و پریسا، اپرای رستم و سهراب، باله سیمرغ
– آهنگ نور و صدا (برای جشن های تخت جمشید)
– توکاتا و فوگ برای ارکستر زهی
– کنسرتو پیانو
– موسیقی فیلم: من ایران را دوست دارم (کارگردان: خسرو سینایی) – پرتو یک حماسه (منوچهر طیاب) – مناظر ایران (هوشنگ شفتی) و…
– آثاری برای سازهای ایرانی و ارکستر سمفونیک و…
در ایران غیراز آهنگسازی و رهبری ارکستر سمفونیک تهران با ساختن موسیقی متن فیلم «جلد مار» در جرگه آهنگسازان فیلم قرار گرفت و فیلم هایی که برای آنها موسیقی متن ساخت عبارتند از :
چهلستون»، «حاج مصورالملکی»، «دادیان»، «آدم شاخ در میاره»، «هشت بهشت»، «مسجد شیخ لطف اله»، «عالی قاپور»، «معماری سلجوقی»، «معماری تیموری»، «معماری ایلخانی»، «بناهای صفوی»، «آستان قدس رضوی»، «مجموعه گنجعلی خان»، «برپا خاسته»، «مناظر ایران»، «توریست در ایران»، «بی تا»، «تجاوز»، «تنگسیر»، «به امید دیدار».
منبع: اکبرزاده، پژمان (1380). موسیقی دانان ایرانی، نوید شیراز، ج.1، ص. 94-95.
نصیری فر، حبیب الله (1383). مردان موسیقی سنتی و نوین ایران، موسسه انتشارات نگاه، ج.2، چاپ چهارم، ص. 196-197.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.