دوشنبه 23 تیر 1399 مصادف با سال روز تولد محمود محمودی خوانساری (خواننده) – موزه موسیقی ایران
محمود_محمودی_خوانساری

دوشنبه 23 تیر 1399 مصادف با سال روز تولد محمود محمودی خوانساری (خواننده)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

محمود محمودی خوانساری (زاده ۲۳ تیر ماه۱۳۱۳ در خوانسار – درگذشتهٔ ۲ اردیبهشت ۱۳۶۶ در تهران)  از خوانندگان موسیقی سنتی ایرانی 

محمود محمودی خوانساری در سال ۱۳۱۳ خورشیدی در خوانسار و در خانواده ای روحانی چشم به جهان گشود. از خردسالی به موسیقی علاقه داشت و با ذوق وشوق آوازهای طاهرزاده و تاج و ادیب را از رادیو گوش میکرد. او در این فکر بود که خود نیز با تکیه بر صدای خوشی که دارد وارد میدان شود. محمودی خوانساری، در سال 1326 پس از مرگ پدر رهسپار تهران شد و در ابتدا تحصیلات عمومی خود را پی گرفت. در سال ۱۳۳۵ در محفلی به تصادف با ابوالحسن صبا آشنا شد. صبا که صدای او را شنید توصیه کرد که پشت کار را بگیرد. محمودی خوانساری تنها یک سال توانست از آموزه های صبا بهره بگیرد، زیرا صبا به مرگی نابه هنگام درگذشت.

محمودی خوانساری در سال ۱۳۳۸، سه سال پس از تأسیس گلها به دعوت داوود پیرنیا به هنرمندان این برنامه پیوست و از آن پس، از همکاری استادانی چون مرتضی محجوبی، احمد عبادی، جلیل شهناز و حسن کسایی بهره مند شد. خوانساری علاوه بر گل ها در برنامه دیگری نیز که اسدالله ملک با همکاری منوچهر جهانبگلو با عنوان “نوایی از موسیقی ملی” به راه انداخته بود شرکت میکرد. همکاری او با اسدالله ملک در خواندن تصنیف های سنتی، شهرت و محبوبیت برای او فراهم آورد. “مرغ شباهنگ“، ”میخانه” و “سکوت” و “مستی” با استقبال دوستداران موسیقی سنتی روبه رو شد و “لاله پرپر” ساخته فرهنگ شریف شهرت او را افزون کرد. محمود محمودی خوانساری، صدایی گرم و سازگار با موسیقی سنتی داشت. او سه تار نیز می نواخت و این آشنایی او را در هماهنگ شدن با ارکستر کمک می کرد، به ویژه که ضرب شناس خوبی نیز بود. خوانساری سرانجام در سال ۱۳۶۶ در تهران درگذشت.
منبع: خوشنام، محمود (1397)، از نجوای سنت تا غوغای پاپ: کندوکاوی در موسیقی معاصر ایران، انتشارات فرهنگ جاوید، ص. 87 – 88.
برای مطالعه بیشتر به جلد اول کتاب “مردان موسیقی سنتی و نوین ایران” تالیف حبیب الله نصیری فر  صفحه 404 تا 408 مراجعه شود.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.