سالن ها – موزه موسیقی ایران
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
سالن ها

سالن ها

سالن های موجود در موزه با هدف شناساندن هرچه بهتر و ارائه اطلاعات دقیق در مورد سازهای موجود در این موزه به تفکیک نوع ساز، به سه بخش عمده سازهای بادی، سازهای کوبه ای و ساز های زهی تقسیم می شوند. با توجه به تقسیمات ذکر شده، سه سالن نمایش ساز در این موزه طراحی و مورد بهره برداری قرار گرفته است و بازدید کنندگان می توانند نمونه های نفیسی از سازهای موجود را مشاهده کنند.

سالن سازهای نواحی ایران

 

این سالن در طبقه همکف موزه واقع شده است. سازهای موجود در این سالن به سه بخش عمده ساز های بادی، سازهای زهی و سازهای خودصدا تقسیم بندی می شوند.

در بخش ساز های بادی یا هواصدا، انواع نی ها، سرناها و سوتک ها در معرض دید عموم قرار گرفته است. بخش های ساز های خودصدا هم شامل سازهایی از نقاط مختلف ایران شامل زنگوله ها و … می باشد.

ساز های زهی شامل انواع “زه صداهای مضرابی” و “زه صداهای آرشه ای” است. از جمله انواع دوتار، قیچک و … می باشد. ساز های ارائه شده در این بخش از انواع ساز های متعلق به نواحی گوناگون جغرافیایی در ایران است.

سالن ساز های کوبه ای که در طبقه همکف قرار دارد نیز، شامل ساز های کوبه ای “پوست صداهای یک طرفه” و “پوست صداهای دوطرفه” از اقصا نقاط جغرافیایی کشور ایران می باشد که جهت بازدید مشتاقان موسیقی ایرانی به نمایش گذاشته شده است.

سالن ساز های سنتی

 

این سالن در قسمت بالای همکف ساختمان اصلی موزه قرار دارد. در این سالن نیز انواع ساز های زهی مضرابی مانند انواع تار، سه تار، سنتور و ساز های آرشه ای مانند کمانچه، ویولن و … در معرض دید قرار گرفته است. همچنین در این بخش ساز های ساخته شده توسط استاد بزرگ ساخت ساز، ابراهیم قنبری مهر را هم می توان مشاهده نمود. علاقه مندان موسیقی ایرانی با گذر از این سالن، شاهد نمونه های نفیس و منحصر به فردی از ساز ها خواهند بود که متعلق به نوازندگان چیره دست و سازندگان ماهری است که امروز تنها نوای دلنشین ساز ایشان در اذهان مشتاقان به یادگار مانده است.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.