پنج شنبه 14 مرداد 1400 مصادف با سال روز تولد اسداله ملک (نوازند ویولن، کمانچه و آهنگساز) – موزه موسیقی ایران
اسدالله_ملک

پنج شنبه 14 مرداد 1400 مصادف با سال روز تولد اسداله ملک (نوازند ویولن، کمانچه و آهنگساز)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

اسداله ملک (زاده ۱۴ مرداد ۱۳۲۰ در تهران – درگذشته ۹ بهمن ۱۳۸۰ در تهران)

اسداله ملک در سال ۱۳۲۰ در تهران محله دروازه دولت متولد گردید. وی که کودکی باهوش و با قریحه بود، از همان اوان طفولیت دلبسته ترنمات موسیقی شده با ویولونی که در منزل داشتند پیش خود تمرین می کرد. او پس از چندی که پنجه هایش با سیم های ویولون آشنا و ملودی هایی فراگرفت به کلاس استاد ابوالحسن صبا مراجعه کرد و مدتی طولانی از محضر استاد تجربیات بسیار اندوخت سپس به هنرستان موسیقی ملی رفت زمانی که اسداله ملك به هنرستان برای ثبت نام می رود، تقریبا با دست هایی پُر وارد می شود چنان که یك دستش ویولون و دست دیگرش کمانچه و با استعدادی وسیع و شکوفا در این هنرستان وارد می شود ضمن تعليم گرفتن از استادانی چون: ابو الحسن صبا، روح الله خالقی، احمد خادم میثاق و غیره… در ارکستر انجمن موسیقی ملی به رهبری روح اله خالقی به نوازندگی می پردازد. ملك پس از اخذ دیپلم از این هنرستان، برای ادامه تحصیل در رشته موسیقی در دانشکده هنرهای زیبا نام نویسی کرد و از این دانشکده نیز موفق به دریافت لیسانس موسیقی گردید. ملك، پس از فوت استاد صبا، به عنوان استاد هنرستان، مدت سه سال در هنرستان موسیقی ملی تدریس و کلاس شادروان صبا را اداره می کرد.
اسداله ملك در سن هفده سالگی رسما به رادیو راه یافت. وی در این سن با ساختن چهار مضراب معروف «گریه لیلی» در دستگاه «دشتی» تکنوازی را در این سال آغاز کرد. این چهار مضراب با کوک مخصوص «ر، می، دو، لا» و چهار مضراب دیگری در «اصفهان» با کوك «دو، لالا، می» وی را به شهرت فراوان رسانید و از این زمان بود که او به آهنگسازی روی آورد و اولین آهنگش را، ترانه ساز معروف رادیو بیژن ترقی به نام «حکایت دل» شعر گذاشت که در زمان خود شهرت فراوان یافت، با گذشت زمان سایر خوانندگان رادیو آهنگهایش را اجرا کردند و چون این آهنگها از اصالت خاص موسیقی سنتی ایران برخوردار بود، باعث شهرت هر چه بیشتر آهنگساز و خواننده آن می شد. سپس به همراهی ارکسترهای مختلف، به برنامه «گلها» راه یافت و در این برنامه با خوانندگانی مثل: حسین قوامی، محمود محمودی خوانساری، اکبر گلپایگانی، محمدرضا شجریان و کوروس همکاری کرد
ملک، ضرب شناسی را نزد حسین تهرانی آموخت و بعدها با این استاد نامدار برنامه های متعددی را در رادیو و تلویزیون اجرا کرد که نوارهای آن شاید هنوز باقی مانده باشد. از آن پس در برنامه تکنوازان با آقایان: احمد عبادی، رضا ورزنده، جلیل شهناز، فرهنگ شریف برنامه هایی اجرا کرد که خاطره آن هنوز در اذهان باقی مانده است.
زمانی که مارسل استپانیان، ارکستر پاپ را در رادیو و تلویزیون تشکیل داد، عده ای از نوازنده های این ارکستر از موزیسین های فرانسوی بودند تنها وبولونی که در این ارکستر همکاری داشت اسداله ملك بود که در اجرای قسمت مربوط به خود آن چنان استادانه عمل کرد که به او لقب ساز «آرشه سحر آمیز» دادند. چندی بعد «یهودی منوهين» ويولونیست بزرگ دنیا که برای کنفرانس موسیقی جهانی به ایران آمده بود وقتی ویولون ملك را در سالن آمفی تئاتر هنرهای زیبای کشور شنید از وی دعوت نمود تا در این فستیوال هاشرکت نماید و وی در فستیوال های لیون (فرانسه)، ونیز (ایتالیا)، پامپالونا (اسپانیا) همراه با آقایان: احمد عبادی، حسین تهرانی، حسین ملك و غیره … شرکت و در ونیز گروه آنان مقام اول موسیقی جهانی را نصیب خود کردند. اسداله ملك یکی از سلیست های خوب و موفق برنامه «گلها» بود به طوری که هر کس ساز سلوی وی را می شنید بی اختیار تحت تأثیر پنجه های شیرین و «آرشه سحر» آمیزش قرار می گرفت. ملك، مدتی نیز با همکاری آقای منوچهر جهانبگلو، برنامه بی به نام : «نوایی از موسیقی ملی» را تنظیم کردند که بعد از «گلها» به عقیده عده یی از صاحبنظران، یکی از برنامه های خوب و موفق رادیویی موسیقی ملی بود.
منبع: 
نصیری فر، حبیب الله (1383). مردان موسیقی سنتی و نوین ایران، موسسه انتشارات نگاه، ج.1، چاپ هفتم، ص. 112 – 114.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.