سه شنبه 17 تیر 1399 مصادف با سال روز تولد ملیحه سعیدی (نوازنده قانون) – موزه موسیقی ایران
ملیحه سعیدی

سه شنبه 17 تیر 1399 مصادف با سال روز تولد ملیحه سعیدی (نوازنده قانون)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ملیحه سعیدی (زاده ۱۷ تیر ۱۳۲۷ تهران) موسیقیدان، آهنگساز و نوازنده ساز قانون اهل ایران

ملیحه سعیدی، نوازنده ی قانون، پژوهشگر و آهنگساز است. او ساز قانون را با نغمه های ایرانی می نوازد و پدید آورنده ی سبک ایرانی بر روی این ساز است. وی دیپلم خود را در رشته ی ویلن در سال تحصیلی ۴۸-۱۳۴۷ هـ.ش. از هنرستان موسیقی دریافت کرد، سپس وارد دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۵۶ هـ. ش. لیسانس موسیقی در رشته ی قانون گرفت. او شاگرد مهدی مفتاح بوده و کار خود را در هنرستان موسیقی از سال ۱۳۴۶ هـ.ش. به صورت حق التدریسی با سمت دستیاری استادش شروع کرد و تا مدتی ادامه داشت پس از آن به علت اشتغالات تحصیلی و خانوادگی از کار کناره گرفت تا مجددا در سال ۱۳۵۹ هـ. ش. به هنرستان سرود و آهنگ های انقلابی راه یافت و هم اکنون ضمن تدریس این ساز در هنرستان، مدیریت هنرستان دختران را نیز به عهده دارد.
وی درباره­ ی دست یافتن به شیوه ی ایرانی نوازی قانون می گوید: «من پس از پایان دوره­ ی هنرستان وقتی وارد دانشکده ی هنرهای زیبا شدم، به این فکر افتادم که چرا نمی شود از این ساز (که در واقع یک ساز قدیمی ایرانی بوده است) نغمه ی ایرانی را بیرون کشید. در دانشکده، داریوش صفوت در مرکز حفظ و اشاعه ی موسیقی اتاق در اختیار من گذاشته و من مشغول کار و بررسی ردیف ها شدم و تلاش کردم که سبک و لحن موسیقی ایرانی را روی این ساز پیاده کنم». او در این زمینه از همکاری سه نفر یاد می کند: حسین دهلوی، استاد قنبری (که در ساخت ساز ایده های ملیحه سعیدی را به اجرا می گذارد) و زنده یاد احمد ستوده (همسر ملیحه سعیدی که قانون می ساخت). از نوآوری های او در نواختن قانون، استفاده از هر ده انگشت دست به صورت آکورد، زیر گرفتن و آکومپایمان (همراهی دست راست و چپ با یکدیگر) در هنگام نواختن است. این امکانات تازه فضا و حجم بیشتری به صدای ساز می دهد و نوازنده را قادر می سازد که ظرایف موسیقی ایرانی را کاملا در اجرا پیاده کند.
ملیحه سعیدی آهنگسازی را پس از انقلاب اسلامی آغاز کرد. وی پس از انقلاب در گروه های مولانا به سرپرستی جلیل عندلیبی و گروه بانوان به سرپرستی فاطمه واعظی، قانون می نواخت و سپس با تشکیل گروه نیریز به عنوان سرپرست گروه و آهنگساز به فعالیت خود ادامه داد. گروه نیریز به دو صورت گروه مختلط همراه با خواننده ی مرد و یا بدون خواننده و گروه ویژه ی بانوان با نوازندگان و خوانندگان زن به فعالیت می پردازد و کنسرت هایی برگزار می کند.
او ساخته های خود را در کاست هایی به نام های «دلنوا» (تکنوازی قانون)، «سفر عشق» (با خوانندگی عبدالحسین مختاباد)، «یار پنهان» (با خوانندگی فاضل جمشیدی) و «هزار آوا» و «نوای قریه» (با همخوانی گروه کُر) منتشر ساخته است.
منبع: ملکی، توکا (1380). زنان موسیقی ایران از اسطوره تا امروز، انتشارات کتاب خورشید، ص. 381 382. 
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.