پنج شنبه 3 تیر 1400 مصادف با سال روز تولد سیمون آیوازیان (مدرس و نوازنده گیتار) – موزه موسیقی ایران
220px-Simon_Aivazian_2016-12-23_01

پنج شنبه 3 تیر 1400 مصادف با سال روز تولد سیمون آیوازیان (مدرس و نوازنده گیتار)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

سیمون آیوازیان ( زاده ۱۳۲۳ خورشیدی) استاد دانشگاه و آموزگار گیتار و معماری، نوازندهٔ گیتار کلاسیک و فلامنکو 

آیوازیان متولد ۱۳۲۳ و دارای دکترای معماری و باستان شناسی از دانشگاه سوربن (فرانسه) در سال ۱۳۶۹ می باشد. او همچنین در سال ۱۳۵۱ از دانشگاه تهران در مقطع فوق لیسانس رشته معماری، فارغ التحصیل گردید. آیوازیان از سال ۱۳۵۵ تاکنون عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و استاد دانشکده هنرهای زیبا و در عین حال عضو شورای عالی موسیقی وزارت ارشاد است.
سیمون آیوازیان از چهارده سالگی آموختن گیتار کلاسیک را آغاز کرد. از آنجا که در آن زمان، استاد گیتار نبود، به مدت هفت سال با استفاده از منابع خارجی روی این ساز کار کرد و نواختن آن را آموخت. پس از آن، نزد استادانی چون آلريو دياز Alro Diaz ، خوآن آلبا و جولیان بایز نتین (Byzentine ) دوره های فشرده و تکمیلی را گذراند.
ساز تخصصی او گیتار کلاسیک و پس از آن گیتار فلامینکو می باشد. او از سال ۱۳۴۲ در آموزشگاه های مختلف، کنسرواتوار تهران، دانشکده هنرهای زیبا، دانشگاه آزاد اسلامی و به طور خصوصی به تدریس پرداخته و شاگردان بسیاری را تربیت کرده است. بسیاری از اینان امروز خود به عنوان موسیقیدان حرفه ای در ایران و خارج از کشور مطرح می باشند که به ترتیب قدمت عبارتند از: باقر مؤذن، صادق مؤذن، عبدالله مفاخر، کیوان میرهادی، خندان برکشلی، گارنیک اوهانیان، بابک فلسفی در گیتار کلاسیک و لوریس آیوازیان، بابک امینی، سپهر ارجمند، پرتوی و … در گیتار فلامینکو.
سیمون آیوازیان چهار مدال طلا در سال های ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۸ از مسابقات کشوری بین دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور و جایزه ویژه داوران از مسابقات دانشجویی خارجی در مادرید اسپانیا (سال ۱۳۵۴) را دریافت کرده است. آیوازیان یکی از نخستین ایرانیان اشاعه دهنده گیتار کلاسیک در ایران از حدود چهل سال پیش تاکنون بوده است.
منبع: مجرد، ناصر (1380). برگی از باغ: نگرشی به یک قرن موسیقی در ایران، انتشارات مجرد، ص. 455 456.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.