سه شنبه 3 فروردین 1400مصادف با سال روز تولد استاد فرهنگ شریف (نوازنده تار) – موزه موسیقی ایران
فرهنگ شریف

سه شنبه 3 فروردین 1400مصادف با سال روز تولد استاد فرهنگ شریف (نوازنده تار)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

فرهنگ شریف (زاده ۳ فروردین ۱۳۱۰ در آمل – درگذشته ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ در تهران) از چهره‌های ماندگار موسیقی، نوازنده و بداهه نواز تار اهل ایران 

استاد فرهنگ شریف، زاده 1310 در آمل، از نوازندگان سرشناس و برجسته و صاحب سبک تار ایرانی است. فرهنگ شریف از 4 سالگی تحت تأثیر رفت و آمد بزرگان موسیقی خصوصاً عبدالحسین خان شهنازی برادر حاج علی اکبر خان شهنازی به منزلشان، با موسیقی ایرانی آشنا شده و شروع به آموختن آن کرد. پدر فرهنگ شریف دکتر داروساز بود و با اهل هنر نیز معاشرت می کرد. او تار را نزد استادان عبدالحسین شهنازی و مرتضی نی داوود آموخت، اما شیوه ی بدیع نوازندگی او چه از نظر تکنیکی و چه از نظر جمله پردازی و فصاحت و بلاغت ملودیک کاملاً بی بدیل بوده و بیرون از سایه ی هنر استادان خود بالیده و او را در جرگه نوادر هنرمندان این مرز و بوم قرار داده است. در سن 12 سالگی نخستین تکنوازی خود را که به صورت زنده از رادیو پخش می شد با موفقیت اجرا کرد و از آن پس در اغلب برنامه های گل ها خوانندگان را به عنوان تکنواز آواز، همراهی می کرد. یکی از ممتازترین و دلنشین ترین سبک های نوازندگی تار متعلق به اوست. ابداعات او در تکنیک نوازندگی، از تار صدایی کاملاً متفاوت به دست داده است که نزد بسیاری از صاحبان نظر زیباترین صدای تولید شده از این ساز است. استاد فرهنگ شریف که دارای گواهینامه درجه یک هنری معادل دکترا است، چند سالی به آمریکا سفر کرد و در دانشگاه های معتبر آنجا نیز کرسی استادی داشت. او از سوی مرکز حفظ میراث فرهنگی شرق در دانشگاه موزه هنر لندن برای برگزاری کنسرت پژوهشی و همچنین تشکیل کارگاه تخصصی ساز تار دعوت شد. در این سفر علاوه بر اجرای کنسرت پژوهشی ویژگی های ساز تار را در پنج جلسه تشریح کرد. این کنسرت از سوی دانشجویان و علاقمندان با استقبال فراوانی مواجه شد و کنسرت های متعدد دیگری از این دست را به دنبال داشت. فرهنگ شریف در چند فستیوال بین المللی از جمله فستیوال موسیقی برلین توانسته است ساز تار را به خوبی به جهانیان بشناساند. و در سال هزار و نهصد و هفتاد و یک نوای تار او در مجموعه ای که یونسکو فراهم کرده است در قالب یک صفحه ی موسیقی عرضه شد.
منبع: گلبانگ شریف: سی قطعه برای تار و سه تار آثاری از استاد فرهنگ شریف (ص. [3])، نوشته عبدالعلی تنوری، علاء ایجادی، 1394.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.