دوشنبه 1 شهریور 1400 مصادف با سال روز تولد حسین یوسف زمانی (نوازنده ویولن و آهنگساز) و حسین علیزاده (آهنگساز، نوازنده تار و سه تار) – موزه موسیقی ایران
علیزاده/حسین یوسف زمانی

دوشنبه 1 شهریور 1400 مصادف با سال روز تولد حسین یوسف زمانی (نوازنده ویولن و آهنگساز) و حسین علیزاده (آهنگساز، نوازنده تار و سه تار)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

حسین یوسف‌زمانی (زاده ۱ شهریور ۱۳۱۲ در سنندج –  ۱۰ دی ۱۳۹۲ در تهران) آهنگساز و نوازنده ویلن

حسین یوسف زمانی به سال ۱۳۱۲ در شهرستان سنندج، یکی از شهرهای هنرمندپرور استان کردستان متولد گشت. مردم کردستان که به موسیقی اصیل و سنتی وطنشان ایران بسیار علاقمندند و به آن بسيار بها می دهند از هر فرصتی که جهت شکوفا شدن استعداد نهفته آنان برایشان پیش بیاید استفاده می کند لذا حسین یوسف زمانی بیش از چهارده سال نداشت که وارد مدرسه موزيك نظام در آن سامان شد. وی مدت سه دوره مدرسه موزيك نظام را با موفقیت در رشته نوازندگی ترومپت و تئوری موسیقی به پایان رسانید ولی چون محیط امکان فعالیت بیشتر برای وی كوچك بود لذا در سن ۲۲ سالگی زادگاهش را ترك و به تهران می آید و نزد استادانی مثل: سرژ خوستیف استاد ویولون، فریدون فرزانه استاد سلفژ ، هوشنگ استوار استاد هارمونی و آهنگسازی مشغول تحصیل می شود و سال ۱۳۳۷ ضمن تحصیل نوازنده ویولون در ارکسترهای رادیو ایران و هنرهای زیبا می شود که در واقع آغاز همکاری وی با رادیو می باشد.
در آزمون سال چهارم کنسرواترار که آقای حشمت سنجری رهبر ارکستر سنفونیک تهران، از اعضای هیئت ژوری بود از وی دعوت می کند که در این ارکستر نوازندگی و همکاری نماید و با همکاری با این ارکستر، مدت ۱۲ سال در دانشگاه نظامی، دانشکده موزيك مشغول تدریس سازهای بادی برنجی و تئوری و سلفژ موسیقی بود. وی بعدها به علت ضيق وقت و گرفتاری های گوناگون، کار خود را در رشته آهنگسازی و نوازندگی ویولون فقط در رادیو و تلویزیون ایران متمرکز کرد. او آثاری در این مدت ساخت که بیش از ۶۰ قطعه می باشد. با کلام که روی شعر شعرای متقدم و معاصر ساخته شده و 15 قطعه موسیقی بی کلام است.
منبع: نصیری فر، حبیب الله (1383). مردان موسیقی سنتی و نوین ایران، ج.1، چاپ هفتم، ص. 155.

……

حسین علیزاده(زاده ۱ شهریور ۱۳۳۰) آهنگساز، پژوهشگر و نوازنده تار و سه‌تار ایرانی

حسین علیزاده نوازنده ی تار و سه تار در شهریور ماه ۱۳۳۰ در تهران به دنیا آمد. وی فرزند خانواده ای آذربایجانی تبار و ساکن جنوب شهر تهران (محله ی سید نصرالدین بازار) است. در خانواده ی آنها موسیقی ناپسند شمرده نمی شد و شرایط عاطفی و فرهنگی برای آموختن موسیقی مهیا بود. برادر بزرگ او نیز تحصیل کرده ی موسیقی و مقیم خارج از کشور است. اولین معلم موسیقی او در دبستان حافظ، استاد هوشنگ ظریف بود که بعدها در هنرستان، اولین معلم تار او نیز شد. وی در هنرستان موسیقی ملی نزد هوشنگ ظریف، علی اکبر شهنازی و حبیب الله صالحی به فراگیری تار پرداخت. پس از دریافت دیپلم از هنرستان در سال ۱۳۴۹ به گروه موسیقی دانشکده ی هنرهای زیبا (دانشگاه تهران) راه یافت و نزد اساتیدی همچون علی اکبر شهنازی، نورعلی برومند، يوسف فروتن، عبدالله دوامی، هوشنگ ظریف و … فراگیری موسیقی ایرانی را ادامه داد.
حسین علیزاده همچنین در دانشگاه از محضر استادانی مانند محمدتقی مسعودیه، مهدی برکشلی و هرمز فرهت کسب فیض نمود. در این سالها بود که او در جشن هنر شیراز اجراهای موفقی را روی صحنه برد و نخستین نشانه های ذهن خلاق و نوآور او نیز در همین سال ها نمایان شد. از جمله نخستین اجرای گروهی از فرم چهار مضراب (که تا آن زمان فقط محدود به تک نوازی بود) و برداشت تازه از دستگاه نوا و تصنیف شیوای «الا ای پیر فرزانه».
حسین علیزاده در دوران تحصیل با ارکستر ایرانی تالار رودکی همکاری داشت و از فصل هنری ۱۳۵۲-۱۳۵۱ با گروه های مرکز حفظ و اشاعه ی موسیقی در جشن هنر شیراز به اجرای برنامه پرداخت. در سال ۱۳۵۵ به اتفاق پرویز مشکاتیان گروه عارف را تشکیل داد و برنامه های متعددی را در داخل و خارج از کشور به اجرا در آورد.
او همیشه در جستجوی راههای دیگری بوده که دیگران نرفته اند. در این سال ها علیزاده استعداد خود را محدود به تقلید و تکرار فرمهای گذشتگان نکرده و در جستجوی راه های تازه تر بوده است.
حسین علیزاده بر خلاف بسیاری دیگر از هنرمندان که فقط به اجرای موسیقی به شکل کاملا سنتی آن می پردازند، نوآوری هایی داشته است. مانند ابداع مقام داد و بیداد (گوشه ی داد از ماهور و بیداد از همایون)، آلبوم های «راز نو» با همکاری گروه هم آوایان و «زمستان است» با صدای استاد شجریان، همچنین اجرای پلی فونیک آواز ایرانی «راز نو، آوای مهر و …).
از فعالیت های هنری حسین علیزاده می توان به موارد زیر اشاره نمود:
سرپرستی گروههای هم نوازی مرکز حفظ و اشاعه ی موسیقی، سرپرستی گروه شیدا، گروه عارف و گروه سازهای ملی، شرکت در چهار دوره جشن هنر شیراز، شرکت در اجرای باله ی گلستان اثر موریس بژار، کنسرتها؛ کنسرت نوا (جشن هنر شیراز)، شورانگیز (تالار وحدت)،کنسرت به نفع زلزله زدگان گیلان (تالار وحدت) کنسرت به نفع شورای کتاب کودک (تالار وحدت، فرهنگسرای بهمن ) همچنین از فعالیت های ایشان در خارج از کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد:
فستیوال لوس آنجلس، فستیوال هنرهای شرق بولونیا (ایتالیا)، کنسرت در مراسم افتتاح شهر موسیقی (پاریس)، کنسرت در موزه ی واشنگتن، کنسرت به دعوت موسسه ی جهانی موسیقی (نیویورک)، کنسرت های گوناگون در رادیو فرانسه، بلژیک و سوئد، کنسرت د دانشگاه سیاتل (آمریکا)، دانشگاه بیل (آمریکا)، آلبرت هال (لندن)، کنسرت با هنرمندان هندی در لوس آنجلس و سانفرانسیسکو.
از فعالیتهای آموزشی استاد حسین علیزاده نیز می توان موارد زیر را نام برد:
تدریس در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان/ مرکز حفظ و اشاعه ی موسیقی/ کانون فرهنگی- هنری چاووش / هنرستان موسیقی و کلاس های خصوصی، عضویت در هیئت علمی دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران و ریاست هنرستان موسیقی (پسران). تجزیه و تحلیل موسیقی ایران در مراکز آموزشی و هنری آلمان و فرانسه، شرکت در سمینار شرق شناسی دانشگاه یو. سی ال. ای (آمریکا)، دانشگاه سياتل (آمریکا)
آثار آموزشی استاد علیزاده: کتاب ده قطعه برای تار (چهار جلد)، ردیف میرزا عبدالله (اجرا با تار و سه تار)، کتاب دستور سه تار، آموزش سه تار (اجرای کتاب اول و دوم هنرستان) و ردیف مقدماتی (کتاب سوم هنرستان)
هم نوایی های او برای سازهای ایرانی: نوا، سواران دشت امید، حصار، سرودهای آذربایجان، شورانگیز، صبحگاهی، راز و نیاز، نوبانگ کهن و آوای مهر.
و …
منبع: کریمی، ثریا (1391). صد سال موسیقی سنتی ایران، کمال اندیشه، چاپ دوم، ص. 240 – 243.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.