شنبه 16 شهریور 1398 مصادف با سال روز تولد پرویز یاحقی (نوازنده ویولن و آهنگساز)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

پرویز صدیقی پارسی (زاده ۳۱ شهریور ۱۳۱۴ – درگذشته ۱۳ بهمن ۱۳۸۵)، موسیقی‌دان، آهنگساز، نوازنده ویلن اهل ایران بود. وی با نام هنری پرویز یاحقی شناخته می‌شود.

پرویز از کودکی نزد دایی خود حسین یاحقی زندگی می‌کرد و موسیقی را نزد او آموخت. او از کودکی با هنرمندان نامداری نظیر ابوالحسن صبا، مرتضی محجوبی، و علی‌اکبر شهنازی آشنا شد و مدتی نزد ابوالحسن صبا موسیقی آموخت. او در ۹ سالگی در رادیو نوازندگی کرد. نخستین آهنگ او برای غلامحسین بنان در برنامه گل‌های رنگارنگ بود به نام «ای امید دل من کجائی»، که هم‌اکنون نوار آن موجود است.وی از بزرگترین بداهه نوازان موسیقی ایرانی می‌باشد و نام او و جلیل شهناز و حسن کسایی یادآور سه شهنواز بزرگ موسیقی ایران می‌باشد. به گواهی تاریخ و منتقدان وی بزرگترین ویلنیست تاریخ موسیقی ایران است سبک نوازندگی او بر بسیاری از نوازندگان ویلن تأثیر گذاشت حتی نوازندگانی که زودتر از او دست بر آتش رسانده بودند چنان‌که سبک نوازندگی تجویدی قبل و بعد از ظهور پرویز قابل مقایسه و تفهمیم این نکته است که ساز تجویدی بعد از ظهور او چقدر رنگ و بوی دیگری می‌دهد و نشان از تأثیر وی بوده‌است وی دفتر شیرین نوازی در ویلن ایرانی را که رضا محجوبی گشوده بود به اوج خود رساند… از تأثیر پذیرفتگان ساز یاحقی می‌توان به سیاوش زندگانی، مجتبی میرزاده و بیژن مرتضوی و اسدالله ملک اشاره کرد.

آثار پرویز یاحقی دربرگیرنده مجموعه‌های تکنوازی ویلن، همنوازی و ترانه‌هایی است که با صدای خوانندگان ایرانی در سالهای پیش از انقلاب اسلامی در ایران به ویژه با صدای مرضیه، دلکش، الهه و حمیرا (بیشتر در برنامه گل‌های رادیو ایران) خوانده شده‌است؛ از آن جمله:

  • «بیداد زمان» (به رهی دیدم برگ خزان…) ترانه‌سرا: بیژن ترقی، خواننده: مرضیه
  • «کلبه من» (به سرایم آمد…)، ترانه‌سرا: بیژن ترقی، خواننده: دلکش
  • «مهر آفرین» (تو ای عشق من…)، ترانه‌سرا: اسماعیل نواب صفا، خواننده: الهه
  • «نیاز» (می‌روی اکنون که این سوز نهان…) با صدای الهه
  • «امید جان» (تو ای امید جان من…)، با صدای دلکش
  • «ای فتنه کجایی» (ای خدا از آشیان ماندم جدا…)، ترانه‌سرا: کریم فکور، خواننده: پوران
  • «مرا نفریبی» (تو بمان…)، ترانه‌سرا: بیژن ترقی، خواننده: حمیرا

یاحقی در چند سال آخر عمر خود به علت مصدومیت قادر به نوازندگی نبود و این قضیه لطمه روحی شدیدی به او وارد کرد. او در سن ۷۱ سالگی به علت ایست قلبی در خانه خود در تهران درگذشت. او را در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپردند.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.