سه شنبه 24 خرداد 1401 مصادف با سال روز تولد داود گنجه ای (نوازنده ویولن و کمانچه) – موزه موسیقی ایران

سه شنبه 24 خرداد 1401 مصادف با سال روز تولد داود گنجه ای (نوازنده ویولن و کمانچه)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

داوود گنجه‌ای (زاده ۲۴ خرداد ۱۳۲۱ در شهر ری) نوازندهٔ ایرانی کمانچه و ویلن 

به سال 1321 در شهر ری کودکی در خانواده یی متقی و متدین و هنرمند دیده به جهان گشود که نامش را داود نهادند. وی پس از طی تحصیلات ابتدایی که بیش سیزده بهار از زندگیش نگذشته بود که به فراگیری دستگاهها و ردیفهای موسیقی آوازی ایران پرداخت و مدت هفت سال نیز به آموختن ویولون كلاسيك نزد شخصی به نام «واليش» که يك استاد خارجی بود، پرداخت. داود گنجهای پس از تحصیلات دوره متوسطه، در سال ۱۳۴۶ وارد دانشگاه تهران در رشته موسیقی می شود و در این رشته، موفق به دریافت لیسانس می گردد، در زمان تحصیل در دانشگاه از محضر استادانی چون: دکتر نورعلی برومند، دکتر داریوش صفوت و سایر اساتید استفاده کرد، سپس در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی سنتی ایران به تحقیق پرداخت و از مکتب بزرگان موسیقی سنتی ایران نظیر: سعید هرمزی، یوسف فروتن، محمود کریمی بهره ­ها گرفت. گنجه ای در نواختن کمانچه، ضمن این که از محضر شادروانان سعيد هرمزی استفاده ها کرد، ولی مستقیما آموختن و نواختن این ساز را از استاد اصغر بهاری فرا گرفت و خود را مدیون وی میداند و در نواختن ویولون، خود را شاگرد مكتب استاد فقید ابوالحسن خان صبا میداند.
داود گنجه ای، سال ها در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی سنتی ایران به تدریس کمانچه و تحقیق درباره ردیف ها پرداخت و از سال ۱۳۵۷ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان عضو شورای عالی گروه موسیقی سنتی، عضو گروه سرود و آهنگ های انقلابی، مشاور هنری انجمن سرود و آهنگ های انقلابی این وزارتخانه، مسئول خروج کلیه سازها از کشور توسط هنرمندان و بررسی صلاحیت فنی کسانی که ساز از کشور خارج می کنند، عضو شورای نظارت بر صدور پروانه نوارهای موسیقی در وزارت ارشاد اسلامی، عضو شورای موسیقی صدا و سیما بوده. گنجه ای، بیشتر اهمیت را در موسیقی به آموزش می دهد و در این مورد نیز شاگردان زیادی تربیت کرده است. ضمنا همانطور که اشاره شد، خانواده او هنرمند و به هنر ارج فراوان می نهند ودر کسب آن همواره کوشا می باشند، زیرا برادر وی مهندس گنجه­ ای، در رشته تار تحصیلات دانشگاهی خود را نزد دکتر نورعلی خان برومند و دکتر داریوش صفوت به پایان رساند و فرزندان داود گنجه ای که دو دختر و يك پسر می باشند، با ساز آشنایی دارند به خصوص پسر ایشان کامبیز گنجه ای از نوازندگان بسیار جوان، خوب وصاحب استعداد در نواختن ضرب و دف می باشد که در چهارمین جشنواره سرود و آهنگهای انقلابی برنده جایزه سکه و لوح تقدیر از طرف هیئت داوران گردید.
با این که ساز تخصصی داود گنجه­ ای ویولون است ولی با راهنمایی های دکتر برومند، همه تلاش خود را جهت سبك سنتی کمانچه مبذل داشته و همه کوشش و سعی خود را نیز جهت ارائه و اشاعه موسیقی سنتی ایران مبذول داشته که در این باره نیز مدت هفت سال با زنده یاد محمود کریمی در ردیف سازی و آوازی و مطابقت گوشه ها کار کرد. گنجه­ای کنسرت هایی در باغ فردوس، تئاتر شهر، حافظیه شیراز و تالار وحدت (رودکی) نیز برگزار کرده و برای شناساندن موسیقی اصیل و سنتی ایران، مسافرتهایی به ممالك: سوئيس، انگلستان، فرانسه، بلژيك، يونان، چین و ژاپن کرد.
منبع: نصیری فر، حبیب الله (1383). مردان موسیقی سنتی و نوین ایران، موسسه انتشارات نگاه، ج.1، چاپ هفتم، ص. 449 451.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.