عبدالوهاب شهیدی آهنگساز، خواننده و نوازنده پیشکسوت عود در سن ۹۹ سالگی درگذشت. – موزه موسیقی ایران
عبدالوهاب شهیدی

عبدالوهاب شهیدی آهنگساز، خواننده و نوازنده پیشکسوت عود در سن ۹۹ سالگی درگذشت.

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

استاد عبدالوهاب شهیدی، خواننده و نوازنده پیشکسوت موسیقی ایرانی که عصر روز گذشته به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان بستری شده بود، صبح روز دوشنبه بیستم اردیبهشت ماه در سن 99 سالگی دار فانی را وداع گفت.

مرحوم عبدالوهاب شهیدی در ۱۳۰۱ خورشیدی در میمه اصفهان زاده شد. وی از کودکی با موسیقی محشور بود. از اوایل دهه ۱۳۲۰ فعالیت هنری خود را با فراگیری آواز، سنتور و عود نزد اسماعیل مهرتاش در جامعه باربد آغاز کرد. وی بیش از پانزده سال (تا سال ۱۳۳۹) در آن موسسه فعالیت داشت و دوره آواز و تئاتر را در کلاس های آن استاد گذراند و در اجرای بسیاری از نمایش های موزیکال های مهرتاش نقش آفرینی کرد و آواز خواند. شهیدی در سال 1338 به دعوت داوود پیرنیا در برنامه گل ها شروع به فعالیت و همکاری با رادیو کرد و تا سال ۱۳۵۷ در بسیاری از این برنامه‌ها شرکت کرد.

او همچنین از سال های پایانی دهه 1340 به دعوت وزارت فرهنگ و هنر و به عنوان نوازنده و خواننده میهمان، ماهی یکی – دو بار در برنامه های ایرانی در تالار رودکی شرکت می کرد. چندین بار نیز در  جشن هنر شیراز شرکت داشت و در این برنامه‌ها با هنرمندان سرشناسی چون جلیل شهناز، فرامرز پایور، اصغر بهاری، حسین تهرانی، رحمت‌الله بدیعی، حسن ناهید و محمد اسماعیلی همکاری کرد.

از آثار مشهور این استاد میتوان  در مدح علی (ع)، راز عود، عود من خداحافظ، گله دارم شتربانا، نگاه گرم تو (زندگی)، تن‌ها بیا، بی تو به سر نمی‌شود را نام برد.

موزه موسیقی ایران، درگذشت این هنرمند پیشکسوت را به جامعه هنری و خانواده محترم ایشان تسلیت می‌گوید و از حضرت احدیت آمرزش روح آن مرحوم را مسئلت دارد.

نگاه گرم تو (زندگی)، آهنگ محلی لری، آهنگسازی و تنظیم فرامرز پایور، شعر از هما میرافشار، اجرا دهه 1350.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.