موسیقی و مهاجرت

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
44

مراسم افتتاحیه  نمایشگاه گروهی نقاشی های فتوکولاژ و فتو مدیا در سالن نگارخانه شهرآوا با حضور اساتید فرهنگ وهنر از جمله دکتر ناصر پلنگی، لوریس چکناوریان، صدیق تعریف ، امیر علی اردکانی و فریده زریو برگزار شد .

در این مراسم شاهد آثار  10  هنرمند جوان سرکار خانمها الهه امیر جلالی- سعیده ایراندوست- ستاره پارسا – شعله خلج- محدثه سر دهقان – لعبت صدری – دل آرام قائمی – هیوا معاضد – ژاله نوذری – حنانه نیک سیرت باموضوع خاطرات موسیقی سرزمین من در نگارخانه شهر آوا بودیم.

نمایشگاه آثار نقاشی های فتو کولاژ و فتو مدیا با موضوع خاطرات موسیقی سرزمین من توسط  دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های هنر در  نگارخانه شهر آوا برگزار شد.آثار این هنرمندان شامل نقاشی با استفاده از تکنیک فتو کلاژ از تصاویر اساتید موسیقی و سازها می باشد. این هنرمندان  پس از شرکت در  کارگاه آموزشی استاد ناصر پلنگی در نگارخانه  شهرآوا اقدام به برگزاری نمایشگاه گروهی در این نگارخانه نمودند. هر کدام از این آثار بازو گو کننده پیشینه ای برای سازها و گروه های  نوازندگان کهن می باشند.

خانم ژاله نوذری یکی از 10 هنرمند شرکت کننده در این نمایشگاه  که خود در عرصه ی هنرهای تجسمی فعالیت دارند ،  به نمایندگی بقیه هنرمندان هنرمندان شرکت کننده در سخنانی که برای حضار ایراد نمودند ضمن تقدیر وتشکر از برگزاری ورکشاپ های تخصصی و بینا رشته ای در نگارخانه ی  شهرآوا اشاره به این نکته داشتند که اساتید داخلی و خارجی  که توسط این نگارخانه دعوت می شوند ، ضمن آموزش شیوه ها و آخرین تکنیکهای به روز جهان این  امکان را برای هنرمندان فراهم می آورد که با برپایی دوره های تخصصی در این فضا اقدام به برگزاری نمایشگاهی از آثار برگزیده ی شرکت کنندگان می نماید که برای هنرمندان فراهم گشتن چنین فضایی در شرایط موجود شایان توجه است . و این عمل نگارخانه شهر آوا با امکانات ویژه ای که در اختیار هنرمند در طی برپایی نمایشگاه قائل می شود باعث باز شدن عرصه ی حضور جدیدی برای هنرمندانی است که می خواهند پا  به مطرح شدن در عرصه ی هنرهای تجسمی بگذارند در صورتی که این امکان توسط مراکز هنری برای هنرمندان جوان کمتر وجود دارد. 

سپس آقای امیر علی اردکانیان از مجموعه داران اسناد تاریخی موسیقی ایران که در این مراسم حضور داشته اند، با استفاده و کمک ازآرشیو موزه موسیقی و آرشیو شخصی خود عکسهایی انتخاب و در اختیار شرکت کنندگان در کارگاه آموزشی قرار داده بودند ، طی مطالبی اظهار نمودند که  بهترین راه شناخت سیر تاریخ موسیقی  ایران استفاده از تصاویر گذشته می باشد که در این نمایشگاه  با به نقش درآوردن آن تصاویر برروی تابلو های نقاشی سیر تاریخ موسیقی را با استفاده از تکنیک های مختلف ورنگهای گوناگون بهتر می توانیم مطالعه و مشاهده نمود .

22

سپس لوریس چکناوریان موسیقیدان ، آهنگساز و رهبر ارکستر بزرگ  کشورمان که آثار نقاشی خود را در چندین نمایشگاه تا کنون برگزار نمودند، ضمن خوشامد گویی به حاضرین عنوان نمودند که افتخار بزرگیست که در این نمایشگاه هستم و شاهد پیوند وارتباط بین نقاشی و موسیقی می باشم  البته همیشه در ذهن من اینست که بزرگترین هنرمند عالم خداوند است . از او بهتر کسی نمی تواند بیافریند او به ما یاد داده تا از او تقلید کنیم و همه ی هنرها نقاشی، موسیقی، مجسمه سازی، عکاسی و. . .  همه به هم ارتباط دارند درواقع خواهر و برادر هم هستند و تشکیل یک خانواده را می دهند و از هم جدا نیستند. تمامی هنرها درواقع 99 درصد تکنیک است و یک در صد هنر است و آن یک درصد اگر الهام الهی باشد  می شود آسمانی و اگر هم الهی نباشد می شود زمینی و در واقع یک هنر یکبار مصرف می باشد. دانستن علم و تکنیک مانند استخوان است که نگه دارنده ی هنر است. نقاشی را وقتی می کشید بلا فاصله میبیند ، شعر را می سرایید بلا فاصله می خوانید ، مجسمه را تا می سازید میبینید اما موسیقی را نمی توانید ببینید موسیقی وقتی روی کاغذ نوشته می شود تا اجرا نگرددهیچ ارزشی ندارد اما نقاشی تا تصویر می شود دارای ارزش می گردد. این است که هنرها بدون یکدیگر معنا ندارند. و از اینکه امروز در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه هستم بسیار خوشحال هستم چرا که وقتی صحبت از هنر می شود یعنی عبادت خداوند چرا که از خداوند می آید و به خداوند بر می گردد.

11

سپس استاد صدیق تعریف خواننده ارزنده کشورمان ضمن تشکر از حضار و اساتید اظهار داشتند که باعث خوشحالیست که در بین دوستان عزیز جوان هنرمند نقاش و جمعی هستم که بخشی از تاریخ هنر آینده را تشکیل می دهند. و باید این نکته را اشاره کنم که در پیوند و ارتباط  نقاشی با  موسیقی  بافت اصلی یکی هست فقط در نوع ساختار هست که متفاوت هستند. و ای کاش بشود پیوند نقاشی و سایر هنرها را ادامه داد  ما می توانیم نقاشی را هسته ی مرکزی.  قرار دهیم و همانگونه که امروز شاهد ارتباط نقاشی با  موسیقی هستیم ،با دیگر هنرها نیزاز جمله تئاتر، معماری ، مجسمه سازی و دیگر هنرها ، شاهد آثاری اینگونه نفیس باشیم.33

و در پایان آقای دکتر ناصر پلنگی ضمن تشکر از آثار ارائه شده در این نمایشگاه . ایشان به این نکته اشاره نمودند که برای اولین بار است که منابع تصویری  آرشیو موزه موسیقی ایران در اختیار این پروژه قرار گرفته است . در حال حاضر موجی از هنر پاپ آرت از نوع خاور میانه ای در حال رشد است که از چند سال پیش من این حرکت را با عنوان خاطره نگاری درکشورهای مختلف به صورت جشنواره و کارگاه آموزشی آغاز نموده ام . در مکزیک و آفریقای جنوبی با خانواده ی برده ها شروع نمودم  که در ابوظبی  تبدیل به یک فستیوال بین المللی شد. شروع کارهای من از 20 سال پیش با عکسهای دوره ی قاجاریه بود که در گالری سیحون به نمایش در آمد . و این نوع سبک کاری را در کشورهای دیگر با منابع تصویری تاریخی خودشان اجرا نمودم. روش اجرا به صورت فتو مدیا ونیومدیا  است که در ایران سبکی جدید است و باید روی آن بیشتر تمرکز کرد. نگاه این نمایشگاه یک نگاه معماری گونه به ساز میباشد چون خود ساز دارای یک استراکچر منحصر به فرد  می باشد ، می توانیم ساختار یک ساز را وارد فضای بصری نماییم در کنار این روند نگاهی هم به منابع تصویری آرشیو موزه موسیقی داشتیم که تصاویری بود از موزیسین ها از اقوام مختلف  و امیدوارم این روند خاطره نگاری توسط هنرمندان نسل نو تداوم پیدا نماید.

در این مراسم ضمن اجرای قطعه ای با صدای استاد صدیق تعریف آقای امیر رضا حمزه لویی نیز در دستگاه ابوعطا با سه تار قطعاتی اجرا نمودند.

کارگاه آموزشی پروفسور پوچه  هنرمند ایتالیایی با حضور27 نفر هنرمندان و دانشجویان فعال در رشته های نقاشی معماری و گرافیک برگزار شد.

در این کارگاه آموزشی خانم ها الهام شفیعی، الهام کلاشک، الهه امیر جلالی، اوین تهرانی، پانته آ صحت، حسنا آخوندی، حنانه نیک سیرت، دلآرام قائمی، زینب صادقی کاجی، زینت پارسا، ژاله نوذری، ژیلا عبادی، ژینوس شهیدی، سمیرا طیبا شبنم طباطبایی، شعله­خلج امیر حسینی، فرحناز داوری دولت آبادی، لعبت صدری، مریم آرامی، مژده ربیعی، نجمه داوری، نسیب الهی مهر، نگین محتشم، نیلوفرکفایتی، نیوشا نیوژپور، ویداچابک و هیوا معاضد حضور داشتند.

آقای سعید کارگران معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري منطقه یک تهران در مراسم اختتامیه از میان 38 اثر نقاشی اجرا شده  در این کارگاه آموزشی به 3 تابلو برگزیده جوایزی اهدا نمودند.

 

t1 t2 t3

آثار­انتخاب شده توسط جناب آقای کارگران متعلق به خانم ها زینب صادقی کاجی، الهام کلاشک و نسیب الهی مهر میباشد در اینمراسم به سایرهنرمندان ­شرکت­ کننده نیز توسط معاون­ اجتماعی و فرهنگی شهرداری ­منطقه یک،­هدایایی اهدا گردید

12345678910111213141516171921

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.