پنج شنبه 1 آبان 1399 مصادف با سال روز تولد علی محمد رشیدی (نویسنده و سردبیر مجله موزیک)، محمدعلی کیانی نژاد (نوازنده نی و آهنگساز) و حمیدرضا نوربخش (خواننده و مدرس آواز) – موزه موسیقی ایران
نوربخش رشیدی کیانی نژاد

پنج شنبه 1 آبان 1399 مصادف با سال روز تولد علی محمد رشیدی (نویسنده و سردبیر مجله موزیک)، محمدعلی کیانی نژاد (نوازنده نی و آهنگساز) و حمیدرضا نوربخش (خواننده و مدرس آواز)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

محمدعلی کیانی نژاد (زاده ۱ آبان ۱۳۳۱ در بیرجند) موسیقیدان٬ آهنگساز و نوازنده ساز نی 

در بیرجند که یکی از شهرهای استان خراسان است شخصی به نام غلامحسین کیانی نژاد به سبب صدای گرم و گیرایی که داشت مشهور دیار خود و نواحی آن بود. این شخص در ضمن به گوشه های آواز ایرانی به طور سینه به سینه آشنا و هر بار که با آن صدای خوش می خواند سعی می کرد از این گوشه ها خارج نشود و به آواز خود نظم خاصی می داد و همین نظم گرمی بیشتری به صدایش میداد. علاقه بیش از حد غلامحسین به آواز و به طور کلی به موسیقی موجب گشت تا مشوقی بزرگ برای پسرش محمدعلی گردد و وی را جهت فراگیری فلوت تشویق نماید.
به سال ۱۳۳۱ بود که محمدعلی کیانی نژاد در شهر بیرجند دیده به جهان گشود و در حدود هشت سال داشت که پدرش برای وی فلوتی تهیه کرد و خودش که از آن بی بهره نبود، سمت استادی وی را به عهده گرفت. محمدعلی گاهی نزد پدر و گاهی با گوش دادن به رادیو و تقلید از نوازندگان وقت نواختن این ساز را فرا می گیرد ولی پیشرفت وی زمانی در مسیری صحیح قرار می گیرد که در اردوی رامسر با نوازندگان سراسر کشور آشنا می شود و همین آشنایی، وی را با موسیقی پیشرفته تری مأنوس می کند. محمدعلی کیانی نژاد به سال ۱۳۵۱ وارد دانشکده هنرهای زیبای کشور می شود و در این دانشکده از وجود استاد نورعلی خان برومند و دکتر داریوش صفوت و جلال ذو الفنون آموختن موسیقی را فرا می گیرد و مدت چهار سال از محضر این هنرمندان بزرگ کسب فیض می کند و در سال ۱۳۵۳ همکاری خود را با مرکز حفظ و اشاعة موسیقی سنتی ایران آغاز و در این مرکز به تدریس موسیقی جهت هنرجویان می پردازد. کیانی نژاد در مسابقه آزمون باربد که زیر نظر آقایان: علی تجویدی، دکتر صفوت، دکتر برکشلی، دکتر فروغ و علی اکبر خان شهنازی اداره می شد شرکت و در نواختن «نی» مقام اول را به دست آورد و حدود پانزده آهنگ ساخت که با صدای خوانندگانی چون: شجریان، افتخاری، ناظری، گودرزی، ملك مسعودی ضبط و پخش گردیده و از کارهای خوب وی که در این اواخر ساخت، باید از: «سفر آفتاب»، «فراغ دیار» نام برد.
منبع: نصیری فر، حبیب الله (1383). مردان موسیقی سنتی و نوین ایران، موسسه انتشارات نگاه، ج.1، چاپ هفتم، ص. 479 – 480.

…………………..

علی محمد رشیدی (زاده 1 آبان 1313 در کاشان – درگذشت 13 خرداد 1391) نویسنده و سردبیر مجله موزیک

…………………..

حمیدرضا نوربخش (زاده 1 آبان سال ۱۳۴۴ در شهر قمخواننده موسیقی ایرانی

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.