پنج شنبه 1 خرداد 1399 مصادف با سال روز تولد استاد جلیل شهناز (موسیقی دان و نوازنده اهل تار)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 جلیل شهناز (۱ خرداد ۱۳۰۰ اصفهان – ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ تهران) 

به سال ۱۳۰۰ جلیل شهناز، در شهر افتخار آفرین و هنرپرور اصفهان چشم به جهان گشود. پدرش علاقه وافری به موسیقی سنتی ایران داشت و هر روز منزلش محفلی گرم برای دوستداران این هنر بود. پسر دیگرش حسین شهناز تار را بس دل انگیز می نواخت، پدر از همان اوان کودکی مشوق او در یاد گرفتن و نواختن این ساز اصیل ایرانی گردید، و به همین سبب جلیل را به دست برادرش حسین سپرد تا او را با نوای ساز آشنا کند، از این زمان، جلیل بود و حسین و تار که لحظه یی این سه دلداده از یکدیگر جدا  نبودند. هر وقت حسین کاسه تار را در آغوش می گرفت و می نواخت، جليل از کنار او دور نمی شد و چون دلداده ایی شیدا به پنجه های سحار او می نگریست و در پیچ و تاب نوای آن خواسته های کودکی خود را جستجو می کرد و عطش خود را فرو می نشاند. ابام کودکی سپری شد و دوران جوانی فرا رسید، هر روز جلیل از مدرسه باز می گشت یکسر به نزد برادر آمده با لحن کودکانه از او می خواست که تار بنوازد و حسین هم سخاوتمندانه هر چه داشت در طبق اخلاص نهاده و به او می آموخت.
جلیل پس از چندی به تهران آمد و به رادیو راه یافت و در ارکسترهای مختلف این دستگاه شرکت جست و پس از مدتی در برنامه گلها به شرکت و یکی از بهترین سلیست های آن گردید.
جلیل شهناز علاوه بر نواختن «تار» که ساز اختصاصی وی می باشد با نواختن «ویولون»، «سنتور»، «ضرب» نیز آشنایی کامل دارد و آنها را بسیار دلنشین می نوازد، نواخته ها و آثار شهناز در موسیقی ایران به خصوص گلها از آثار بزرگ و ممتاز موسیقی ایران است.
منبع: نصیری فر، حبیب الله (1383). مردان موسیقی سنتی و نوین ایران، موسسه انتشارات نگاه ، ج.1. چاپ هفتم، ص. 284 285.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.