یک شنبه 22 خرداد 1401 مصادف با سال روز تولد حسین سرشار (خواننده اپرا (باریتون دراماتیک)، موسیقیدان) – موزه موسیقی ایران
HoseinSarshar

یک شنبه 22 خرداد 1401 مصادف با سال روز تولد حسین سرشار (خواننده اپرا (باریتون دراماتیک)، موسیقیدان)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

حسین سرشار (زاده ۲۲ خرداد  ۱۳۱۳–درگذشته ۲۰ فروردین ۱۳۷۴) خواننده اپرا (باریتون دراماتیک)، موسیقیدان، دوبلور و هنرپیشه ایرانی

حسین سرشار، هنرمند با ارزش و خوش صدا به سال ۱۳۱۰ در تهران خیابان فرهنگ دیده به جهان باز کرد. وی از کودکی به موسیقی علاقه مند و از صدایی رسا و خوب برخوردار بود به همین جهت به تشویق دوستان و اطرافیان در هر فرصتی که پیش می آمد برای آنان می خواند و با صدای خدادادی خود آنان را محظوظ می کرد.
حسین سرشار هنوز خیلی جوان بود که شروع به پیش پرده خوانی نمایشات کرد و پس از چندی، چند قطعه سرود رادیویی نیز اجرا نمود و برای پیشرفت در فن و هنر خوانندگی به هنرستان عالی موسیقی رفت و در این هنرستان ثبت نام کرد. در هنرستان خیلی زود حسین خود را شناساند و اولیای هنرستان پی به صدای عالی و حنجره طلایی وی بردند و برای او پیش بینی می کردند که صاحب این صدا روزی می تواند با نغمات روح پرور خود ، صاحبش را به اوج شهرت و افتخار برساند.
این پیش بینی کاملا درست و حساب شده بود و حسین سرشار پس از اتمام دوره هنرستان عالی موسیقی، به توصیه اساتید فن برای گذراندن دوره کنسرواتوار بدون استفاده از بورس تحصیلی که سایر هنرآموزان دریافت می کردند عازم ایتالیا شد. وی پس از ورود به رم، خود را برای کنکور کنسرواتوار «سانتاچی چیلیا»، «سبیل مقدس» آماده کرد و از این کنکور دشوار با موفقیت بیرون آمد. از این زمان به بعد وی پل های موفقیت را یکی پس از دیگری طی کرد و در مسابقه بین المللی آواز که با شرکت خوانندگان: آمریکایی، روسی، فرانسوی و ایتالیایی در ونیز برگزار شده بود شرکت و مقام اول را به دست آورد و اینجا بود که سرشار، سرشار از پیروزی گردید ولی هیچ گاه تکبر و غرور، در وی راه نیافت و هنوز هم همان انسان درویش و خوش برخورد و دوست داشتنی است.
حسین سرشار، پس از این موفقیت در شهر ونیز مدت یکسال در این شهر اقامت کرد و یک دوره عالی را پشت سر گذراند و در این مدت در چند برنامه رادیو، تلویزیونی شرکت و یک بار هم در ارکستر سمفونیک میلان برنامه مستقلی اجرا کرد. دراین دوران بود که عده یی از هنرمندان ایرانی در ایتالیا درصدد برآمده بودند که فیلم های ایتالیایی را به فارسی برگردانند و چون از صدای خوب حسین مطلع شده بودند به سراغش آمدند.
حسین هنگام فراغت از تحصیل، بنا به دعوت این متصدیان دوبلاژ ایرانی به دوبلاژ نیز روی آورد و از همان ابتدای کار یک «تن عالی» برای هر یک از پرسناژهای مشهور انتخاب کرد، از جمله: «ویتوریو دسیکا »، «ویتوریو گاسمن»، «آلبرتو سوردی»، «والتر کیاری»، «ایومونتان» و چند هنرپیشه دیگر بود و فیلم هایی که با شرکت این هنرپیشه ها در ایران نمایش داده شد و موفقیت کسب کرد، صدای حسین سرشار در این موفقیت ها به طور محسوسی موثر بود و این موضوع عملا نشان داده شد، زیرا چند فیلم از دسیکا وسوردی که با صدای دیگری دوبله شده بود شکست خورد.
حسین سرشار، پس از پایان تحصیلات در سال 1340 به وطن بازگشت و از بدو تأسیس و تشکیل تالار رودکی، با این مرکز هنری فرهنگی همکاری کرد و در اپراهای «ریگو لتو»، «توسکا»، «دون ژوان»، «قدرت سرنوشت»، «لابوهم»، «ایل ترو واتوره» و چند برنامه موفقیت آمیز دیگر شرکت کرد.
در ایران از حسین سرشار جهت شرکت در فیلم دعوتهای بسیاری شد ولی او تنها در چند فیلم ظاهر گردید که از آن جمله است فیلم های: «جعفر خان از فرنگ برگشته» به کارگردانی علی حاتمی، «اجاره نشین ها » به کارگردانی داریوش مهرجویی، «ای ایران» به کارگردانی ناصر تقوایی، «هامون» به کارگردانی داریوش مهرجویی و «رنو تهران ۲۹» به کارگردانی سیامک شائقی.
منبع: نصیری فر، حبیب الله (1383). مردان موسیقی سنتی و نوین ایران، انتشارات نگاه، ج.2، چاپ چهارم، ص. 213- 215
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.