شنبه 29 خرداد 1400 مصادف با سال روز تولد گیتی وزیری تبار (نوازنده و مدرس ویولن) و بهزاد فروهری (نوازنده نی) – موزه موسیقی ایران

شنبه 29 خرداد 1400 مصادف با سال روز تولد گیتی وزیری تبار (نوازنده و مدرس ویولن) و بهزاد فروهری (نوازنده نی)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

گیتی وزیری تبار (1316 –  )نوازنده و مدرس ویولن

او دختر حسنعلی وزیری تبار، از نوازندگان توانای قره نی (کلارینت) است. گیتی وزیری تبار از هنرستان موسیقی در رشته ی ویلن و کمانچه فارغ التحصیل شده و در سال ۱۳۳۶ هـ. ش. با محمود ظریف (نوازنده ی فلوت و ویلن) ازدواج کرد. او و همسرش به استخدام هنرهای زیبا در آمدند و معلم سرود در گروه موسیقی بانوان گردید. گیتی وزیری تبار در وزارت فرهنگ و هنر به عنوان آهنگساز نیز فعالیت می کرد. او در خردادماه ۱۳۵۷ هـ.ش. از هنرکده_ی موسیقی ملی، در کارشناسی موسیقی ملی فارغ التحصیل شد. خواهر وی هایده وزیری تبار نیز با موسیقی آشنایی داشت.
منبع: ملکی، توکا (1380). زنان موسیقی ایران از اسطوره تا امروز، کتاب خورشید، ص. 300.

…..

بهزاد فروهری (زاده ۲۹ خرداد ۱۳۲۹ در رشت) موسیقی‌دان و نوازندهٔ نی اهل ایران

استان گیلان، به خصوص شهرستان سرسبز و خرم رشت، هنرمندان بسیاری را در رشته های مختلف هنری، در دامن سرسبز و پر رویش خود پرورش داده و تقدیم ایران داشته، یکی دیگر از این هنرمندان، بهزاد فروهری است که به سال ۱۳۲۹ در این شهر متولد شد و از همان اوان کودکی عشق به موسیقی در وجودش موج میزد به طوری که هرجا، صدایی از موسیقی و آوایی خوش می شنید روی به آنجا می آورد و سراپا گوش می شد و محو آن می گردید.
این کشش و علاقه به موسیقی موجب گردید تا در اولین فرصت، وی جهت فراگیری این هنر آسمانی همت گمارد و «نی» را انتخاب نمود و از سن ۱۲ سالگی روی به فراگیری این ساز نمود، اولین استاد وی، استاد حسن کسایی بود که بهزاد از محضر او بسیارها آموخت سپس برای آشنایی با گوشه ها و ردیف های آوازی موسیقی سنتی از وجود استادان: جلیل شهناز، اصغر بهاری بهره گرفت و سپس ردیف موسیقی را نزد شادروان استاد محمود کریمی آموخت و دوره هنرکده موسیقی ملی را به پایان رساند. وی از سال ۱۳۵۳ در رادیو، همراه گروه شهناز افتخار همکاری با آقایان: جلیل شهناز، اصغر بهاری، مرحوم امیرناصر افتتاح و محمدرضا شجریان را پیدا کرد و از سال ۱۳۵۵ در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی سنتی ایران (وابسته به صدا و سیما) مشغول تدریس و تحقیق و همکاری می باشد که در این مرکز از رهنمودهای استاد ارجمند دکتر داریوش صفوت در زمینه موسیقی عرفانی استفاده نموده و بر اندوخته های بسیاری که اندوخته بود بیاندوخت. بهزاد فروهری در سال ۱۳۵۷ در دومین دوره آزمون باربد مقام اول را در رشته «نی» حائز شد و از همین سال همکاری خود را با گروه مولانا آغاز می نماید. وی برای اشاعه فرهنگی صوتی و شناساندن موسیقی سنتی و اصیل ایران، کنسرت هایی همراه با گروه های فرهنگی در خارج کشور اجرا و در فستیوال موسیقی «راه ابریشم» که در کشور ژاپن برگزار شده بود شرکت و با گروه موسیقی تالار وحدت (رودکی) همکاری دارد.
منبع: نصیری فر، حبیب الله (1383). مردان موسیقی سنتی و نوین ایران، موسسه انتشارات نگاه، ج.1، چاپ هفتم، ص. 478 479.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.