شنبه 10 اردیبهشت 1401 مصادف با سال روز تولد محمدحسن رهی معیری (شاعر و ترانه سرا) – موزه موسیقی ایران

شنبه 10 اردیبهشت 1401 مصادف با سال روز تولد محمدحسن رهی معیری (شاعر و ترانه سرا)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

محمدحسن معیری (زاده ۱۰ اردیبهشت ۱۲۸۸ در تهران – درگذشته ۲۴ آبان ۱۳۴۷ در تهران) 

در سال ۱۲۸۸ در تهران متولد شد و متأسفانه شش ماه پس از تولد، پدرش دار فانی را وداع گفت. نام اصلی اش محمدحسن بود. اما به «رهی» تخلص می کرد و اشعار و ترانه هایش روی آهنگ های دلنشین استادانی نظیر خالقی، محجوبی، مهرتاش، حسین یاحقی، بدیع زاده، تجویدی، معروفی و بسیاری بزرگان دیگر غوغاها برانگیخت.
از ترانه های معروف رهی: می توان کاروان، درد بی عشقی، دیدی ای مه، برق غم، سوی بستان، بانگ نی، من بی دل ساقی، هستی ندارد بها بی عشق و مستی، تو ای پرگهر خاک ایران زمین، هنر زنده از پرتو نام توست، مرغ حق، ندانمت به که مانی، گل بی وفا، یار رمیده، آرزو گم کرده، خزان عشق، لاله خونین، آزاده ام، شب جدایی، روز ازل، به کنارم بنشین، آهنگ آذربایجان، حدیث جوانی، آرزوی گمگشته و دهها تصنیف دیگر را نام برد.
رهی معیری به خاطر پرکار بودن در ترانه سرایی و داشتن ارتباط دایمی با آهنگسازان و خوانندگان، خود در کار آهنگسازی بیشتر تصنیف هایی که می سرود دخالت می کرد و آنقدر در کار خود تبحر و تسلط داشت که آهنگسازان، بدون بحث و گفتگو نظرات اصلاحی او را می پذیرفتند.
زنده یاد رهی معیری، در بیست و چهارم آبان ماه ۱۳۴۷ در آستانه ۵۹ سالگی دار فانی را وداع گفت و به جهان باقی شتافت. روحش شاد و یادش گرامی باد.
منبع: مجرد، ناصر (1380)، برگی از باغ: نگرشی به یک قرن موسیقی در ایران، انتشارات مجرد، ص. 329.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.