چهارشنبه 10 دی 1399 مصادف با سال روز تولدمحسن کرامتی (خواننده و مدرس آواز) و ناصر چشم آذر (آهنگساز) – موزه موسیقی ایران
کرامتی/ چشم آذر

چهارشنبه 10 دی 1399 مصادف با سال روز تولدمحسن کرامتی (خواننده و مدرس آواز) و ناصر چشم آذر (آهنگساز)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

محسن کرامتی (زاده 10 دی ۱۳۲۶ – ، تهران)، خواننده، ردیف دان، نقاش، مترجم و محقق موسیقی

محسن کرامتی، نقاش، مترجم؛ به سال ۱۳۲۹ در تهران متولد شد. وی که از صدایی خوش و زیبا برخوردار است، رشته تحصیلی اش نقاشی بوده و در سال 1356 از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران فارغ التحصیل گردید و در حال حاضر ضمن فراگیری آواز، به ترجمه کتاب های مربوط به هنرهای تجسمی و عمدتا نقاشی می پردازد.
محسن کرامتی، به طور کلی درباره فعالیت های هنری خود می گوید:
“فراگیری آواز را در کنار نقاشی دنبال کرده ام و نزدیک به ۹ سال از محضر استاد عزیزم محمدرضا شجریان فیض برده ام. علاقه ام به موسیقی، از موقعی که خودم را شناخته ام و یادم می آید، با دلبستگی ام به نقاشی توام بوده و هنوز نتوانسته ام یکی را به آن دیگری ارجح بدانم. در حال حاضر، علاوه بر ادامه کار آواز و فراگیری دستگاهها و ردیف های آوازی موسیقی ایران، در خدمت استاد ارجمند دیگری چون حسین علیزاده، به فراگیری مبادی و مقدمات نت خوانی و سلفژ می پردازم».
منبع: نصیری فر، حبیب الله (1383). مردان موسیقی سنتی و نوین ایران، تهران، انتشارات کتابخانه سنائی، ج.5. ص. 177 – 178.
…….

ناصر چشم‌آذر (زاده ۱۰ دی ۱۳۲۹، اردبیل – درگذشته ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، تهران)  موسیقی‌دان و آهنگساز 

متولد سال ۱۳۲۹ تهران، یکی از چهره های شاخص موسیقی پاپ در سه دهه اخیر است. تحصیل در رشته موسیقی را در سال ۱۳۵۲ در آمریکا به پایان رسانده و در سال ۱۹۸۲ در جشنواره موسیقی جوانان آسیا درخشش چشمگیری داشته است. در مورد موسیقی باپ معتقد است، موسیقی پاپ باید حتما رنگ و بوی ایرانی به خود بگیرد که متأسفانه هنوز چنین نشده است. در این زمینه کارهای خوبی تولید نمی شود و آنچه در حال حاضر به نام موسیقی پاپ پخش می شود یا بیشتر رنگ و بوی غربی دارد و یا تقلید کارهای دهه چهل ایران است. در مورد موسیقی پاپ، استعداد و امکانات نسبی داریم، منتها باید به تقویت آنها پرداخت. در این زمینه، حضور یک تعلیم دهنده خوب به مراتب مهم تر از داشتن شاگردهای با استعداد است. آقای چشم آذر می گوید: ریشه و بنیه موسیقی ما به موسیقی سنتی وصل است و زیباترین اشعار ما هم با موسیقی سنتی به مردم القا می شود. اما چون در روزگار مدرنیته به سر می بریم، تلفیق دو شیوه موسیقی مدرن و سنتی می تواند کارآمدتر از هر نوع موسیقی باشد، وگرنه گیتارهای اسپانیایی و سینتی سایزرهای جهانی بر موسیقی ما مسلط خواهد شد.
منبع: مجرد، ناصر (1380). برگی از باغ: نگرشی به یک قرن موسیقی در ایران، تهران، انتشارات مجرد، ص. 457 – 458.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.