چهارشنبه 17 مهر 1398 مصادف با سال روز تولد کلنل علینقی وزیری (نوازنده تار، مدرس و آهنگساز) و محمود فرهمند (سازنده ساز)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

کلنل علینقی وزیری (1265 – 1358)

کلنل وزیری فرزند موسی، افسر قزاق در نهم مهر ماه سال 1265 خورشیدی در تهران چشم به جهان گشود. در پانزده سالگی نزد دایی خود حسینعلی خان، به فراگرفتن تار پرداخت و به توصیه او نواختن ویلن را هم آغاز کرد و مدتی هم نزد درویش خان به تعلیم گرفتن تار مشغول شد و از شاگردان ممتاز آقا حسینقلی و درویش خان گشت. وزیری پس از چندی نزد یاور آتاخان که سرپرست موزیک نظام بود مقامات موسیقی و “نت” خوانی را یاد گرفت و همین آشنایی با “نت” بود که او را برای شناخت موسیقی اروپایی روانه دیار فرنگ کرد و مدت سه سال در پاریس و دو سال در آلمان،” علم هماهنگی” یا ” هارمونی” و اصول دیگر موسیقی غرب و خط “نت” را آموخت و با این نوشته ها و اندوخته های گرانبها به وطنش ایران بازگشت. استاد وزیری اولین پایه گذار موسیقی جدیدی ایران بعد از انقلاب مشروطیت بود که ردیفهای آقامیرزا عبدالله و آقا حسینقلی را نوشت و برای اولین بار تعلیم صحیح ویلن را به عهده گرفت و به شاگردانش آموخت که نواختن ویلن از کمانچه جدا می باشد. علینقی شاگردانی را تربیت کرد که از میان آنها می توان از ابوالحسن صبا، روح الله خالقی، موسی معروفی، جواد معروفی، حسینعلی ملاح و فروتن راد نام برد. استاد وزیری در ساختن و پرداختن مارش های ملی و میهنی زحمات فراوانی کشید و قطعاتی مانند خاک ایران، ای وطن و مارش ظفر را ساخت و بعد از عارف نخستین کسی بود که موسیقی ایران را از انزوا بیرون آورد و در دسترس عامه به طور علمی قرار داد. آثار وزیری شامل 1- آثار بی آواز (به سوی تخت، مارش ظفر، مارش ایران و … 2- موسیقی با آواز (سرودهای پاینده ایران، سرود مهر ایران و …) 3- اپرت ها (اپرت دایی، کچل و …) و 4- نمایشنامه ها (خانم خوابند، نمایشنامه تشک پرغو) می باشد.

منبع: مردان موسیقی سنتی و نوین ایران (ج.1، ص.39)، حبیب الله نصیری فر، 1383.

………………………………

محمود فرهمند (سازنده ساز)

محمود فرهمند (زادهٔ ۱۳ خرداد ۱۳۳۵ در تهران) موسیقی‌دان و نوازنده تمبک اهل ایران است. محمود فرهمند بافی در ۱۳ خرداد ۱۳۳۵ در تهران متولد شد. او از ۱۰ یا ۱۲ سالگی به نقاشی و موسیقی به ویژه «ریتم» گرایش پیدا کرد و در سال ۱۳۴۷ به کمک «کامران داروغه» به کلاس «امیرناصر افتتاح» راه یافت و مدت یک سال دروس اولیه ساز تمبک را نزد ایشان فراگرفت. او تدریس و نوازندگی در گروه‌های مختلف موسیقی را از همان زمان آغاز کرد. وی در سال ۱۳۵۲ با ارکستر ژوزنس موزیکال همکاری خود را شروع کرد و از سال ۱۳۵۳ با مرکز حفظ و اشاعه موسیقی صدا و سیما به همکاری پرداخت. محمود فرهمند چندین سال همکاری با ارکستر سمفونیک تهران، ارکستر ملی، صدا و سیما، سه دوره حضور در جشن هنر شیراز و چندین اجرا در دانشکده هنرهای زیبا و کارگاه نمایش با حسین علیزاده و پرویز مشکاتیان را در کارنامه هنری خود دارد. او با موسیقی‌دانانی همچون: علی اکبرخان شهنازی، جلیل شهناز، پرویز یاحقی، اصغر بهاری، فرامرز پایور، فرهاد فخرالدینی، محمدرضا شجریان و… همکاری داشته‌است.

بیشترین فعالیت‌های هنری محمود فرهمند در جایگاه موسیقی دان و نوازنده به شرح زیر می‌باشد:

  • نوازندگی در ارکستر ژوزنس موزیکال / تدریس در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی / نوازندگی در ارکستر سمفونیک تهران / نوازندگی در ارکستر ملی / نوازندگی در جشن هنر شیراز / همکاری با گروه‌های مختلف موسیقی همچون: عارف، مولانا، درویش، صبا، همایون، ارغنون و گروه فرامرز پایور

  • سه دوره متوالی عضویت در هیئت مدیره کانون ساز سازان خانه موسیقی  

محمود فرهمند در اجرای بسیاری از قطعات موسیقی در سبک‌های مختلف حضور داشته‌است که از آن میان به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:

  • آلبوم موسیقی «همراز من» – عبدالحسین خاکسار / آلبوم موسیقی «گلریزان» – محمدعلی کیانی نژاد / آلبوم موسیقی «کنسرت صوتی گلپونه‌ها» – ایرج بسطامی / آلبوم موسیقی «مرغ حق» – کاوه دیلمی / آلبوم موسیقی «شکوفه‌های جاویدان» – شاپور رحیمی / آلبوم موسیقی «ناله دشت» – بهزاد فروهری / آلبوم موسیقی «چتر عشق» – انوش جهانشاهی / آلبوم موسیقی «تکنوازی تار ماهور و سه گاه» – داریوش پیرنیاکان / آلبوم موسیقی «جاودانه با عشق» – محمد نوری / آلبوم موسیقی «سایه‌های سبز» – سالار عقیلی / آلبوم موسیقی «عشق و مستی» – حسام الدین سراج / آلبوم موسیقی «قصه گیسو» – حسام الدین سراج / آلبوم موسیقی «خزان و آرزو» – ایرج بسطامی / آلبوم موسیقی «گل و نی» – حسن ناهید /  آلبوم موسیقی «شاختایی» – مرتضی گودرزی / آلبوم موسیقی «نغمه و نی» – مسعود جاهد / آلبوم موسیقی «آوای روستا» – حوروش خلیلی / آلبوم موسیقی «نوای غربت» – رضوی سروستانی / البوم ای عاشقان با صدای علیرضا براتیان 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.