جمعه 4 تیر 1400 مصادف با سال روز تولد حسینعلی ملاح (نویسنده و پژوهشگر موسیقی) – موزه موسیقی ایران
حسینعلی ملاح

جمعه 4 تیر 1400 مصادف با سال روز تولد حسینعلی ملاح (نویسنده و پژوهشگر موسیقی)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

حسینعلی ملاح (زاده 4 تیر ۱۳۰۰ – درگذشته ۲۷ تیر ۱۳۷۱)، نقاش، موسیقی‌دان، آموزگار موسیقی و از بزرگ‌ترین مؤلفان و پژوهشگران عرصه موسیقی به‌ویژه موسیقی سنتی ایرانی

زنده یاد حسینعلی ملاح، موسیقیدان و آهنگساز و نوازنده گرانمایه، در چهارم تیرماه ۱۳۰۰ خورشیدی در همدان زاده شد. وی پس از آنکه آموزش متوسطه اش را در ۱۳۲۰ به پایان برد، به تحصیل موسیقی در هنرستان عالی موسیقی ملی و مدرسه عالی موسیقی مشغول شد و مدت هشت سال در این دو آموزشگاه هنری، به آموختن موسیقی گذراند. سپس به تدریس ویلن، تئوری موسیقی، تاریخ موسیقی عمومی، تاریخ موسیقی ایران، و پیوند شعر و موسیقی در هنرستان عالی موسیقی ملی پرداخت. یکی از رویدادهای خجسته در زندگی پر برکت ملاح همانا درک فیض مستمر از هنر و دانش کلنل علینقی وزیری، استاد پیشتاز موسیقی ایرانی، بود. 
در یکصد و بیست و چهارمین جلسه هیئت ممیزه دانشگاه تهران، مورخ 24 / ۲ / 47 ، صلاحیت تدریس ملاح به تصویب رسید و از همان سال تدریس تاریخ موسیقی و هنر را در دانشکده علوم تربیتی آغاز کرد. در ۱۳۲۵ ملاح به منزله تکنواز ویلن در رادیو ایران برگزیده شد. سپس مسئولیتهای دیگری را در رادیو به عهده گرفت، از این قرار: ریاست موسیقی رادیو (۱۳۳۱)، عضویت در شورای عالی موسیقی، رهبری و سرپرستی ارکستر رادیو، ریاست امور فنی و اداری موسیقی رادیو، مدیریت مجله موسیقی رادیو، مدیریت روزنامه زنگ، و مدیریت عامل صندوق تعاوني هنرمندان و کارکنان رادیو. ملاح در ۱۳۵۳ همکاری اش را با رادیو قطع کرد.
املاح در دو کنگره بین المللی موسیقی، عضو هیئت نمایندگی ایران بود. در ۱۹۶۶ به دعوت اتحادیه آهنگسازان اتحاد جماهیر شوروی سابق پنج هفته در این کشور بسر برد. او همچنین به قصد پژوهش هنری به کشورهای فرانسه، انگلیس، آلمان و افغانستان سفر کرد.ملاح با چهار دانشنامه معتبر همکاری داشت: ۱) دانشنامه ایران و اسلام (به منزله مؤلف و مترجم)؛ ۲) دایرة المعارف اسلامی (به منزله مؤلف)؛ 3) دانشنامه ایرانیکا (به منزله مؤلف)؛ و دایرة المعارف بزرگ اسلامی (به منزله مؤلف).
ملاح اهل تحقیق در موسیقی و شعر و ادب بود و از ذوق سرشار بهره فراوان داشت. مصنفاتش در این زمینه ها چنین اند: شرحی بر رساله موسیقی جامی (انتشارات مجله موسیقی، ۱۳۴۵)؛ رساله موسیقی بهجه الروح (انتشارات بنیاد فرهنگ ایران، ۱۳۴۶)؛ حافظ و موسیقی (انتشارات هنر و فرهنگ، ۱۳۵۱)؛ تاریخ موسیقی نظامی ایران (انتشارات مجله هنر و مردم، ۱۳۵۴)؛ تاریخ موسیقی ایران (جلد اول؛ انتشارات مجله هنر و مردم، ۱۳۵۵)؛ منوچهری دامغانی و موسیقی (انتشارات مجله هنر و فرهنگ، ۱۳۶۳)؛ پیوند موسیقی و شعر (مؤسسه علمی و فرهنگی فضا، ۱۳۶۷)؛ سرگذشت غلامحسین درویش (انتشارات ه نر و فرهنگ، ۱۳۶۹)؛ مقاله ای به نام «پیوند موسیقی و معماری» (در مجموعه ای به نام موسیقی و معماری، مؤسسه علمی و فرهنگی فضا، ۱۳۶۹)و … افزون بر اینها، مقاله هایی به قلم ملاح در مجله های موسیقی، موسیقی رادیو، سخن، پیام نوین، راهنمای کتاب، آینده و نشر دانش منتشر شده است. ملاح چند ترجمه هم کرده است: موّناوانّا (و دو اثر دیگر)، با مشارکت بدری وزیری، نوشته موریس مترلینگ (بنگاه ترجمه و نشر کتاب، ۱۳۳۸)؛ انجمن دوستی و تفریح (و چهار نمایشنامه دیگر)، با مشارکت بدری وزیری، نوشته چند نویسنده خارجی (بنگاه ترجمه و نشر کتاب، ۱۳۴۴)؛ دختران فضل فروش (و چهار نمایشنامه دیگر)، با مشارکت بدری وزیری، نوشته مولیر و چند نویسنده دیگر (بنگاه ترجمه و نشر کتاب، ۱۳۴۴)؛ و زنده باد زندگی، با مشارکت احمد یلدا، نوشته پی یر بونت (انتشارات کتاب سرا، ۱۳۶۷). ملاح جلد دوم تاریخ موسیقی ایران، پژوهشی به نام سرگذشت استاد کلنل علینقی وزیری، و ترجمه ملکه ویکتوریا اثر آندره موروآ را به پایان برده و آماده چاپ گردانده بود. افزون بر اینها، استاد نازنین ما سالها دست اندرکار نوشتن نگرشی به دیده جان بر سروده های حافظ بود که اجل مهلت تمام کردنش را به او نداد.
آهنگهایی که ملاح سروده، اینها است: «فانتزی برای ویلن و ارکستر»، «رؤیای هستی» (با شعر نواب صفا)، «پائیز» (با شعر فروغ فرخزاد)، «گفتگو کن، جستجو کن» (با شعر مولانا)، و «خاطره کوتاه» (سرودهای بی آواز برای ارکستر). ملاح طبع شعر نیز داشت و به دو زبان فارسی و فرانسه شعرهای نغز می سرود و به لحنی بس گرم و گیرا برای دوستان و نزدیکانش می خواند. مرحوم ملاح انسانی نیک سرشت، والامنش، پرمایه، دانشور، پژوهنده، برخوردار از روحی ژرف و لطیف، و شیفته ایران و فرهنگ ایران بود. او در تیرماه ۱۳۷۱ درگذشت. روانش شاد و یادش زنده باد!
منبع: ملاح، حسینعلی (1376). فرهنگ سازها، کتاب سرا، ص. 15 17.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.