چهارشنبه 4 فروردین 1400 مصادف با سال روز تولد حبیب الله بدیعی (نوازنده ویلن) – موزه موسیقی ایران
بدیعی

چهارشنبه 4 فروردین 1400 مصادف با سال روز تولد حبیب الله بدیعی (نوازنده ویلن)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

حبیب‌الله بدیعی (زاده ۴ فروردین ۱۳۱۲ در شهر سوادکوه – درگذشته ۲۷ مهر ۱۳۷۱ در تهران) موسیقی‌دان و نوازنده ویلن اهل ایران 

حبیب الله بدیعی در سال ۱۳۱۲ خورشیدی در شهر سوادکوه مازندران زاده شده و در خردسالی همراه اعضای خانواده خود که بیشتر اهل زراعت تجارت بودند به ساری می رود و چند سال بعد، در هشت سالگی مقیم تهران می شود. آشنایی برادر حبیب با ویولن، او را نیز به این ساز علاقه مند می کند و چیزهایی را نزد خود می آموزد و عاقبت در سال ۱۳۲۶ به کلاس لطف الله مفخم پذیرفته می شود و سه سال نزد او که خود از شاگردان پیشین صبا بوده به فراگیری ردیف های ویولن او می پردازد. حبیب پس از این آموزش مقدماتی این شانس را می آورد که مستقیما از محضر صبا بهره مند شود و طی دو سال دوره عالی ویولن را نزد او بگذراند. او علاوه بر کلاس صبا، نزد واهه جینگوزیان، از استادان ارمنی، با تئوری موسیقی کلاسیک آشنا می شود. بدیعی در کنار فعالیت های هنری، تحصیلات عمومی خود را نیز در رشته زمین شناسی در دانشکده علوم دانشگاه تهران به پایان می برد.
حبیب الله بدیعی از سال ۱۳۳۳ تکنوازی و همنوازی ویولن را در رادیو ایران آغاز می کند و با ارکسترهای رادیو از جمله ارکستر گل ها همکاری می کند و خوانندگانی چون غلامحسین بنان، حسین قوامی، محمودی خوانساری، مرضیه، هایده، مهستی و محمدرضا شجریان را همراهی می کند. بدیعی از جمله ویولن نوازانی است که به ایجاد توازن میان ظرافت پنجه و صلابت آرشه توجه بسیار نشان داده است. او در بازنوازی ساخته های صبا نیز توانایی های نادر خود را نشان داده است. بازنوازی قطعات “زرد ملیجه” و “دیلمان” تنظیم شده دل انگیز صبا در مایه دشتی از یادماندنی های حبیب الله بدیعی است.
بدیعی از سال ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۸ مسئولیت های مختلف هنری نیز در رادیو به عهده داشته است و ضمن عضویت در شورای عالی موسیقی این سازمان، ارکسترهای مختلف رادیویی را سرپرستی و رهبری کرده و برای برگزاری کنسرت به کشورهای آسیایی و اروپایی نیز سفر کرده است. گفتنی است که او پس از انقلاب نیز دو-سه سفری نیمه پنهان به آمریکا و اروپا داشته و کنسرت هایی خصوصی با همکاری خوانندگان مهاجر برگزار کرده است.
حبیب الله بدیعی در سال 1371 نابه هنگام در سن پنجاه و نه سالگی در تهران در گذشت.
منبع: خوشنام، محمود (1397).از نجوای سنت تا غوغای پاپ: کندوکاوی در موسیقی معاصر ایران، فرهنگ جاوید، ص. 147 – 149.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.