چهارشنبه 9 بهمن 1398 مصادف با سال روز تولد هوشنگ استوار (آهنگساز) – موزه موسیقی ایران

چهارشنبه 9 بهمن 1398 مصادف با سال روز تولد هوشنگ استوار (آهنگساز)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
هوشنگ استوار فرزند شادروان حسین استوار (نوازنده تار و پیانو) یکی از بزرگان موسیقی نوین ایران است که در سال ۱۳۰6 متولد شد و از کودکی به موسیقی علاقمند بود و همین علاقمندی وی را در نوجوانی به موسیقی کشاند. او نزد پدرش با مقدمات موسیقی آشنا شد و پس از پایان تحصیلات متوسطه به مدت یک سال نزد پرویز محمود با مبانی آهنگسازی آشنایی پیدا کرد. استوار در سال ۱۳۲۵ رهسپار اروپا شد. مدتی در کنسرواتوار ژنو تحصیل نمود و سپس در کنسرواتوار سلطنتی بروکسل، تحصیلات خود را در رشته آهنگسازی به پایان برد (۱۳۳۱). آندره سوری، مارسل کینه و سارلی استادان او در بروکسل بودند. وی یک سال نیز در کنسرواتوار پاریس به عنوان مستمع آزاد با الیویه مسیان (Olivier Messiaen)  کار کرد.
هوشنگ استوار پس از بازگشت به ایران به تدریس در هنرستان عالی موسیقی و بعدها گروه موسیقی دانشکده هنرهای زیبا پرداخت و آثار گوناگونی از او با ارکستر سمفونیک تهران و … به اجرا درآمد. وی از تکنیک های موسیقی جهانی بهره جسته تا محتوای موسیقی ایرانی را با زبانی دیگر بیان دارد.  
آثار:
رمانس در ربمل ماژور/ لالایی/ سوناتین پیانو/ سوییت ایرانی (۳ بخش، در چهارگاه، پیش در آمد، رنگ، آواز) / چهار حالت، برای ویلن و ارکستر زهی/ طرح سمفونی ایرانی/  اجاق سرد (برای پیانو و آواز، روی سروده های نیما یوشیج) / باله سیاره/ قطعات گوناگون برای پیانو … / شب خیام / فانتزی برای ارکستر /  بهار جاودان و…
 منبع:
اکبرزاده، پژمان (1380). موسیقی دانان ایرانی، شیراز، انتشارات نوید شیراز، ص. 82 83.
نصیری فر، حبیب الله (1383). مردان موسیقی سنتی و نوین ایران، تهران، انتشارات سنایی، ج.3. چاپ دوم،  ص. 70 71.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.