جمعه 9 مهر 1400مصادف با سال روز تولد جواد لشکری (موسیقی دان، آهنگساز و نوازنده ویولن) – موزه موسیقی ایران
LASHGARI_JAVAD

جمعه 9 مهر 1400مصادف با سال روز تولد جواد لشکری (موسیقی دان، آهنگساز و نوازنده ویولن)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

جواد لشگری (زاده ۹ مهر ۱۳۰۲ در تهران – درگذشته ۱۷ فروردین ۱۳۹۵ در تهران) آهنگساز، موسیقی‌دان و نوازنده ویولن

جواد لشکری در نهم مهر ماه ۱۳۰۲ ه.ش در تهران و در خانواده ای علاقه مند به موسیقی به دنیا آمد. وی پس از دریافت سیکل اول متوسطه، بنا به تشویق پدرش رضا لشکری که از صدای خوشی نیز بهره مند بود و برادرش نصرت الله لشکری که وی نیز از نوازندگان خوب تار بود و صدای خوشی داشت، به فراگرفتن موسیقی مشغول شد.
جواد لشکری از پانزده سالگی نزد اساتید بزرگ موسیقی به فراگیری موسیقی و نواختن ویولن پرداخت. وی اولین بار به خدمت استاد ابولحسن صبا رفت و استاد صبا پس از امتحانی که از او به عمل آورد قبول نمود که شخصا وی را آموزش دهد.
لشکری پس از چندی که نزد استاد صبا آموزش دید به واسطه ی دوری راه، نزد آقای مهدی خالدی رفت و خالدی که خود از شاگردان برجسته و مشخص صبا بود، ردیف های موسیقی را به وی آموخت و از همان زمان جواد لشکری سخت تحت تاثیر سبک نوازندگی ویولن خالدی قرار گرفت.
لشکری سپس نزد احمد فروتن راد که از بزرگان موسیقی ایران بود، رفت و یک بار دیگر ردیف های آواز ایرانی و چند کتاب فرنگی را نزد ویکار کرد و آموخت.
جواد لشکری در سال ۱۳۲۵ ه.ش همکاری خود را با بزرگ لشکری (پسر دایی اش) آغاز نمود. آنها با همکاری و هم فکری یکدیگر ارکستری تشکیل دادند که جمع نوازندگان آن از ده نفر تجاوز نمی کرد. این ارکستر پس از تمرین های لازم جهت اجرای برنامه هایی در رادیو آماده شد. در آن زمان ریاست موسیقی رادیو با مرحوم روح الله خالقی بود. ایشان آزمایشی از این ارکستر به عمل آورد و ارکستر مورد قبول خالقی واقع شد و اداره ی رادیو پس از مدتی جهت اجرای برنامه از این ارکستر دعوت به عمل آورد.
اولین آهنگ جواد لشکری «فتنه» نام داشت که شعر آن را رهی معیری سروده بود. لشکری از سال ۱۳۲۶ تا ۱۳۲۸ به عنوان تک نواز در رادیو فعالیت داشت و در سال ۱۳۲۸ بنا به پیشنهاد محمود رجاء (رییس وقت رادیو) به نوازندگان رسمی رادیو پیوست و از آن به بعد در ارکسترهای آقایان: خالدی، مرتضی محجوبی، ابراهیم منصوری و حسین یاحقی شرکت نمود. در سال ۱۳۳۲ هنگامی که تنها سی سال داشت به رهبری ارکستر بزرگ رادیو ایران منصوب گردید و سرپرستی یکی از خوانندگان بزرگ آن دوره به وی واگذار شد. جواد لشکری یکی دو ماه به اتفاق پسر دایی اش (بزرگ) این ارکستر را اداره نمودند اما به علت اختلاف سلیقه و نظر، همکاریشان قطع شد و بزرگ، همکاریش را با خواننده ی دیگری آغاز نمود.
جواد لشکری تا سال ۱۳۳۵ ارکستر را اداره نمود و مجموعا مدت سی سال همکاری خود را با دستگاه رادیو ادامه داد. وی در سال ۱۳۴۷ طی دعوت نامه ای رسمی، همکاریش را با برنامه ی «گلها» آغاز کرد و سالها با این برنامه همکاری داشت. لشکری همچنین ریاست ارکسترهای ۲، ۳، ۴، ۵ و ارکستر «رامتین» را به عهده داشت و حدود ۳۵۰ آهنگ برای آنها ساخت و موفق به دریافت ۱۴ تقدیرنامه جهت تعدادی از این آهنگها شد. در طول سالیان آهنگ سازی ایشان، هنرمندان زیادی با اجرای آثار وی به شهرت رسیدند. خوانندگانی چون: مرضیه، کوروس سرهنگ زاده، الهه، دلکش، ایرج، وفایی و …. از میان ۳۵۰ آهنگ اجرا و ساخته شده توسط ایشان ۲۰۰ قطعه در دو کتاب «صد آهنگ» و «نغمه های دل انگیز»، چاپ و منتشر گردیده و در اختیار هنرجویان و هنرمندان قرار گرفته است. ضمنا آهنگهای متعددی نیز باقی است که استاد لشکری هنوز آنها را چاپ ننموده اند. در سالهای اخیر نیز آثاری از ایشان با صدای علیرضا افتخاری به بازار آمد که می توان به «گل میخک» ، «خوش آمدی» و «عشق گمشده» اشاره کرد.
جواد لشکری برای شناساندن موسیقی اصیل ایرانی و در چهارچوب روابط فرهنگی – هنری چندین مسافرت به کشورهای ایتالیا، آلمان، افغانستان و عمان داشته و کنسرت هایی را به نفع موسسات خیریه، بیمارستان های معلولین، تیمارستان امین آباد و همچنین در باشگاههای ارتشی برای افسران و سربازان و خانواده هایشان اجرا نموده است.
جواد لشکری به خاطر داشتن صدای دلنشین در فستیوال آواز ۱۳۲۵ برنده ی مدال طلا شد ولی هرگز به خوانندگی روی نیاورد و تنها یک شب که یکی از خوانندگان طراز اول در رادیو برنامه داشت و در اواسط برنامه، شعر و آهنگ را فراموش کرد (به خاطر زنده بودن برنامه) به ناچار خودش شروع به خوانندگی کرد و کار را به پایان رسانید.
منبع: کریمی، ثریا (1391). صد سال موسیقی سنتی ایران، کمال اندیشه، چاپ دوم، ص. 293 – 296.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.