کتاب “سرودهای آموزشگاهها از پندهای سعدی” اثر استاد علینقی وزیری – موزه موسیقی ایران

کتاب “سرودهای آموزشگاهها از پندهای سعدی” اثر استاد علینقی وزیری

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 “سرودهای آموزشگاهها از پندهای سعدی” اثر استاد علینقی وزیری

استاد علینقی وزیری اولین جلد از  “سرودهای مدارس” را در 60 درس (حاوی اشعار آموزنده) در دی ماه 1312 تالیف کرد. وی به مناسبت جشن هفتصدمین سال تالیف کتاب گلستان و بوستان سعدی شیرازی، دومین دفتر را با عنوان “سرودهای آموزشگاه ها” در 63 صفحه (حاوی اشعار آموزنده سعدی) به همراه نت برای تدریس در دبستانها و دبیرستانها و عموم آموزشگاهها در سال 1316 و با تصویب شورای عالی معارف منتشر کرد.
علینقی وزیری در مقدمه این کتاب چنین نوشته است:
بمناسبت جشنی که در آموزشگاه ها و بین اهل ادب برای هفتصدمین سال تأليف كتاب گلستان و بوستان شاعر بزرگ و شیرین زبان ایران سعدی شیرازی گرفته میشد از طرف جناب آقای «علی اصغر حکمت» وزیر دانشمند معارف پرور – فکر جمع آوری و بموسیقی گذاردن پندهای سعدی از دو كتاب مذکور بطرزیکه اخلاقاً مناسب زندگی اجتماعی و مخصوصاً طبقه جوان ایران است باین ناچیز تلقین و امر گردید.
اینك دفتر دوم سرودهای آموزشگاه ها بقصد اشاعه موسیقی فرح بخش برای تربیت جسمانی و روحانی جوانان در زمینه موسیقی بین المللی ترتیب یافت تدریس آن در دبستانها و دبیرستانها در سیصد و چهل و هشتمین جلسه شورای عالی معارف بتصویب رسیده است.
این سرودها بخش مخصوص برای پیانو و ارکست و سرایه چند صوتی نیز دارد که بتدریج عليحده بطبع خواهد رسید، تا پس از چندی که يك صوتی آن بتمرین برسد، چند صوتی آن که هدف آمال این نوع موسیقی در آموزشگاه است مورد استفاده گردد.
امید است که مقبول خاطر اولياء امور و مورد استفاده جوانان کشور گردد.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.