گنجینه

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

بخشی از موزه به سازها و متعلقات و آثار نوازندگان، موسیقی دانان و پژوهشگران صاحب نام در عرصه موسیفی اختصاص دارد که جایگاه حائز اهمیتی در موسیقی ایرانی داشته اند. از جمله این اساتید می توان به استادان کلنل علینقی وزیری، حاج قربان سلیمانی،خاطره پروانه، احمد عبادی، حسین ملک، محمدتقی مسعودیه، علی تجویدی، حشمت سنجری و خلیفه میرزا آغه غوثی اشاره نمود.

   کلنل علینقی وزیری،استاد موسیقی دان و پایه گذار موسیقی نوین ایران در تاریخ هجدهم مهرماه سال 1266 خورشیدی در تهران متولد شد. ایشان در سال 1302 مدرسه عالی موسیقی را تاسیس و به چاپ کتاب های متعدد، برگزاری کنسرت و ضبط صفحات گرامافون اقدام نمود. وی پایه گذار و پدر موسیقی جدید ایرانی پس از انقلاب مشروطه است. ایشان در تاریخ هفدهم شهریور سال 1358 خورشیدی در سن نود و دو سالگی در منزل خود دار فانی را وداع گفت.

 

 

استاد حشمت سنجری، ویولن نواز و رهبر ارکستر سمفونیک تهران در سال 1296 در تهران متولد شد. وی از شاگردان علینقی وزیری و ابوالحسن صبا بوده و موسیقی را نزد ایشان فرا گرفت و ادامه داد. از جمله آثار ایشان می توان به تابلوی ایرانی یا سوئیت ایرانی اشاره نمود که بارها توسط او و دیگر رهبران ارکستر اجرا شده است. وی در تاریخ چهاردهم دیماه سال 1373 خورشیدی دار فانی را وداع گفت.
   

 

قربان سلیمانی معروف به حاج قربان، پیشکسوت دوتارنواز ایران در سال 1299 در علی آباد قوچان چشم به جهان گشود. وی افتخارات زیادی در عرصه داخلی و خارجی بدست آورد که کسب مقام اول جشنواره موسیقی لیون فرانسه، احراز مقام ستاره جشنواره آوینیون فرانسه، اجرای دوتار نوازی در کنسرت های اروپایی، آسیایی و آمریکایی از آن جمله است. وی در کشور هم مقام های برتر جشنواره موسیقی فجر ایران بین سال های 1369 تا 1371 را کسب نمود و در دوازده دوره متوالی، داور ثابت جشنواره های موسیقی مقامی کشور بود. استاد سلیمانی در تاریخ سی دیماه 1386 در سن 68 سالگی در قوچان دار فانی را وداع گفت.

 

 

   اقدس خاوری با نام هنری خاطره پروانه، خواننده و ردیف دان موسیقی سنتی ایرانی در سال 1308 خورشیدی در تهران متولد شد. وی در سال 1366 به طور حرفه ای کار خود را با ارکستر استاد صبا آغاز نمود. وی پس از انقلاب در عمده جشنواره های موسیقی بانوان، مانند جشنواره یاس و یا بخش بانوان جشنواره موسیقی فجر شرکت داشته و برنامه اجرا نمود. ایشان در تاریخ چهاردهم مرداد ماه سال 1387 خورشیدی دار فانی را وداع گفت.

 

 استاد علی تجویدی در تاریخ پانزدهم آبان ماه 1298 خورشیدی در منطقه ظهیرالاسلام تهران متولد شد. وی اصالتا اصفهانی بوده و موسیقی و نقاشی را از سنین کودکی آغاز نمود. به یاد ماندنی ترین قطعات موسیقی وی را در سال های 1355 تا 1340 خورشیدی می توان مشاهده کرد. برخی از معروف ترین قطعه های به جای مانده از ایشان، یاد کودکی، بر تربت حافظ و سفر کرده می باشد. وی در تاریخ بیست و چهارم اسفند ماه سال 1384 در سن هشتاد و شش سالگی دار فانی را وداع گفت.

 

 احمد عبادی استاد بنام موسیقی ایرانی و نوازنده سه تار، فرزند میرزا عبدالله فراهانی استاد برجسته موسیقی ایرانی، در سال 1285 در تهران متولد شد. استاد عبادی در نواختن سه تار دارای سبک و شیوه ای مخصوص به خود بوده که کمتر کسی توانسته از عهده تقلید آن برآید. مضراب های تک سیم و دومضراب ها از مشخصه های بارز سبک وی می باشد. وی در جهت معرفی موسیقی ملی ایران، کنسرت های متعددی در ایران، فرانسه، ایتالیا، آلمان و اتریش برگزار نمود. استاد عبادی در سال 1371 دار فانی را وداع گفت.

 

 استاد محمدتقی مسعودیه، موسیقی شناس، مولف و آهنگ ساز ایرانی در سال 1306 در مشهد متولد شد. ایشان بیشتر سال های عمرش را صرف پژوهش در موسیقی اصیل و محلی ایران نمود که حاصل آن چندین جلد کتاب، مقاله و قطعات موسیقی می باشد. استاد مسعودیه در تاریخ دوازدهم بهمن ماه سال 1377 دار فانی را وداع گفت.

 

 محمد مرادی معروف به شاه میرزا مرادی از چهره های سرشناس موسیقی لرستان و ایران، در سال 1307 در روستای باباخانی استان لرستان متولد شد. وی با اجرای کنسرت های متعدد در ایران، انگلیس، فرانسه، آلمان و بلژیک، موفقیت های بسیاری را کسب نمود. ایشان استاد برجسته نواختن سرنا بودند و علاوه بر آن کمانچه هم می نواختند. شاه میرزا مرادی به تاریخ 23  آذر ماه سال 1376 خورشیدی درگذشت و در شهر درود به خاک سپرده شد.

 

خواننده اشعار عرفانی و استاد نوازندگی دف، خلیفه میرزا آغه غوثی در سال 1307 خورشیدی در شهر سنندج چشم به جهان گشود. ایشان با شرکت در جشنواره های مختلف داخلی و خارجی در کشورهای آمریکای لاتین، ترکیه، فرانسه و … به همراه فرزندان خود توانست در ترویج ساز دف و معرفی عرفان اسلامی نقش بسزایی را ایفا نماید. وی در سال 1386 خورشیدی و در سن هفتادونه سالگی دار فانی را وداع گفت.

 

 حسین ملک استاد برجسته سنتور در تاریخ 16 تیرماه سال 1304 خورشیدی در محله دروازه دولت تهران متولد شد. وی از سن 9 سالگی به محضر استاد حبیب سماعی راه یافت و سپس به مدت 10 سال نزد استاد صبا فعالیت نمود. استاد ملک در دوران حیات خود در چندین کشور کنسرت اجرا نمودند و در جشنواره های مختلف شرکت داشتند  و چندین بار به مقام اول سنتور نوازی دست یافتند. ایشان پس از انقلاب اسلامی به پرورش شاگردان و تبلیغ سبک و شیوه سنتور نوازی مشغول بودند و حتی در زمان بیماری نیز از این فعالیت ها فروگذار نبودند.

.

 

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.