دوشنبه 29 فروردین 1401 مصادف با سال روز تولد محمد میرزمانی (اهنگساز) – موزه موسیقی ایران
میرزمانی

دوشنبه 29 فروردین 1401 مصادف با سال روز تولد محمد میرزمانی (اهنگساز)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

محمد میرزمانی (زاده ۲۹ فروردین ۱۳۳۵ در تهران) آهنگساز و موسیقی‌دان اهل ایران 

سید محمد میرزمانی در سال ۱۳۳۵ در تهران به دنیا آمد. او از کودکی به موسیقی گرایش شدید داشت و از نوجوانی به طور جدی موسیقی را پیگیری کرد و با شرکت در کلاس های آواز دسته جمعی تحت نظر ژاله فریدی، سلفژ، تحت نظر فرمان بهبود، آواز تخصصی زیر نظر روان شاد استاد رضازاده و بعد کلاس ابو آ تحت نظر منوچهر صهبایی در کارگاه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به دنیای موسیقی راه یافت. پس از چندی با تشکیل گروه هم آوازان رادیو و تلویزیون به رهبری گلنوش خالقی به عضویت این گروه انتخاب شد.
وی با تشویق ها و محبت های محمد پورتراب و گلنوش خالقی به هنرستان عالی موسیقی راه یافت و سال اول هنرستان رشته تخصصی آواز را تحت نظر لودویک اشنایدر برگزید و از سال دوم، رشته هارمونی تخصصی را زیر نظر استاد مصطفی پورتراب انتخاب نمود. او با کسب فیض از محضر استاد پورتراب، مرحوم مرتضی حنانه و کریم گوگردئی، هارمونی، فرم، اصول آهنگسازی و ارکستراسیون را فراگرفته است.
میرزمانی از سال ۱۳۵۹ با ساختن آهنگ «تلاش» با صدای رشید وطن دوست برای صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، کار آهنگسازی را شروع کرده و تاکنون تعدادی قطعه با کلام و بیکلام برای صدا و سیما و دیگر ارگان ها و مراکز ساخته است. او به خاطر علاقه و آشنایی با موسیقی کودک، در این زمینه قطعات مختلف تصنيف نموده است. سال 1365 با ساختن موسیقی متن برای فیلم سینمایی «دست نوشته ها» به کارگردانی مهرزاد مینویی، آغاز فعالیت او در زمینه تصنیف موسیقی متن فیلم است. او تاکنون برای چند فیلم سینمایی داستانی و مستند و سریال تلویزیونی، موسیقی متن تصنیف نموده است.
منبع: نصیری فر، حبیب الله (1383)، مردان موسیقی سنتی و نوین ایران، سنایی، ج.3، چاپ دوم، ص. 350 – 351.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.