یکشنبه 4 آبان 1399 مصادف با سال روز تولد منوچهر غیوری (نوازنده نی)، ناصر فرهنگ فر (نوازنده تمبک) و محمدرضا فیاض (پژوهشگر و نوازنده سنتور) – موزه موسیقی ایران
فرهنگفر - غیور - فیاض

یکشنبه 4 آبان 1399 مصادف با سال روز تولد منوچهر غیوری (نوازنده نی)، ناصر فرهنگ فر (نوازنده تمبک) و محمدرضا فیاض (پژوهشگر و نوازنده سنتور)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

منوچهر غیوری (زاده 4 آبان نجف آباد اصفهان سال 1326 – ) نوازنده نی

به طور کلی زندگی هنری و همچنین فرهنگی منوچهر غیوری را می توان به چند بخش تقسیم بندی کرد:
 1- دوران کودکی و نوجوانی که شرح آن در جلد سوم سیمای هنرمندان ایران آمده.
۲- دوران تحصیلات عالی و دنیای هنر.
دوران تحصیلات عالی از سالهای ۱۳۵۱ تا ۱۳۶۵ در رشته های مختلف مانند انستیتو تربیت مربیان امور هنری تهران، هنرکده عالی موسیقی و دانشگاه علامه طباطبایی که مدارج عالی را در هر کدام از رشته ها طی نموده است. شغل اصلی منوچهر غیوری دبیری در رشته ادبیات فارسی می باشد که به مدت سی سال در خدمت وزارت آموزش و پرورش طی شده است.
و اما دنیای هنری آقای منوچهر غیوری:
وی از سال ۱۳۵۱ به طور جدی وارد میدان هنر موسیقی شد و با شرکت در ارکستر دانشجویان رشته هنر به سرپرستی آقای احمد على راغب و آقای محمدرضا اتابکی کار خود را شروع کرد. سپس همکاری خود را با اغلب گروههای موسیقی در اصفهان ادامه داد و با هنرمندانی چون: علی اصغر شاهزیدی، محمدتقی سعیدی، علیرضا افتخاری، ملک محمد ملک مسعودی و علی رستمیان و دیگر هنرمندان نامی اصفهان همکاری داشت.
اولین سفر هنری خود را در سال ۱۳۶۸ به دعوت بخش فارسی رادیو کویت آغاز کرد و پس از اجرای موسیقی و مصاحبه با رادیو کویت به وطن بازگشت. در سال ۱۳۷۰ مقام ممتاز را در جشنواره نی نوازان کشور کسب و به دریافت لوح تقدیر و دیپلم افتخار با امضاء استاد حسن کسائی، استاد علی تجویدی و استاد دکتر مصطفی کمال پور تراب نائل آمد.
در سال ۱۳۷۲ با گروه موسیقی نوا از اصفهان به سرپرستی آقای مسعود ارضایی نژاد و به خوانندگی آقای مهدی حمیدی عازم کشور کویت شد و طی اجرای چند کنسرت موفق به وطن بازگشت و بعد از آن چند سالی از دنیای موسیقی کناره گرفت. سپس در سال ۱۳۷۵ به دعوت دوست قدیمی خود استاد پرویز مشکاتیان به گروه عارف راه یافت و در کنار استاد حسن ناهید و دیگر هنرمندان صاحب نام با زنده یاد ایرج بسطامی به اجرای کنسرت های متعدد و همچنین کاست وطن من همنوازی نمود.
وی مدتی نیز در ارکستر بزرگ رودکی به سرپرستی استاد مهیار فیروزبخت و هنرمند ارجمند آقای دکتر سید عبدالحسین مختاباد به اجرای موسیقی پرداخت و کنسرت های متعددی را در تالار وحدت دیگر مرکز هنری ایران اجرا نمود. وی در آذرماه ۱۳۷۵ به اتفاق استاد حسن کسائی عازم کشورهای کانادا و آمریکا شد و طی این مسافرت به اجرای برنامه های تکنوازی و همنوازی تحت عنوان رقص سماع و جشن کتاب در کانادا پرداخت.
منوچهر غیوری پس از بازگشت از آمریکا در سال ۱۳۷۶ عازم کشور هند شد و در دانشگاه بنگلورو دیگر مراکز هنری هند به اجرای موسیقی ایرانی پرداخت.
وی مجددا در خرداد ۱۳۸۳ به همراه گروه موسیقی نوا از اصفهان به سرپرستی آقای مسعود رضائی نژاد و هنرمندان ارجمند آقایان هدایت الله سیاره، مجید حسابی و خلیل ملکی در هفتمین جشنواره بین المللی موسیقی در کشور کویت شرکت نمود و به دریافت تندیس جشنواره و لوح تقدیر نائل آمد.
سپس در مهر ماه ۱۳۸۳ به اجرای موسیقی در بزرگداشت خواجه حافظ شاعر بزرگ ایران زمین در ونکوور کانادا به همت و دعوت آقای بهروز پیروز و سرکار خانم شادان پیروز بر پا شده بود پرداخت و در آذر ماه همان سال به اجرای موسیقی و مثنوی خوانی در دانشگاه UBC کانادا که به همت و دعوت آقای دکتر مهدی مشکینی ادیب و نویسنده توانا و مولوی شناس، استاد دانشگاه UBC بر پا شده بود.
شایان ذکر است، آقای منوچهر غیوری دارای لوح درجه ۲ کشوری در رشته نوازندگی از وزارت و فرهنگ و ارشاد اسلامی است و هم اکنون نایب رئیس امور صنفی هنرمندان موسیقی اصفهان و مدرس و مشاور هنرستان های موسیقی و همچنین مدرس اکثر آموزشگاههای اصفهان می باشد و هنرجویان بسیاری از شهرستان های مختلف ایران از مکتب درسی ایشان بهره می برند وی هم اکنون مدیر آموزشگاه موسیقی شیدا در نجف آباد می باشد.
منبع: نصیری فر، حبیب الله (1383). با کاروان هنرمندان، ج.1،  ص. 315 – 321.

………………………

ناصر فرهنگفر (  زاده 4 آبان 1326 – 23 مرداد 1376) نوازنده تمبک 

………………………

محمدرضا فیاض ( 1341 –   ) پژوهشگر و نوازنده سنتور

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.