یکشنبه 6 بهمن 1398 مصادف با سال روز تولد سوسن اصلانی (نوازنده و مدرس سنتور) – موزه موسیقی ایران

یکشنبه 6 بهمن 1398 مصادف با سال روز تولد سوسن اصلانی (نوازنده و مدرس سنتور)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

سوسن اصلانی ( زاده 6 بهمن 1326 – ) 

وی در سال 46 1345 هـ. ش در رشته سنتور از هنرستان موسیقی ملی دیپلم گرفت و در خرداد ۱۳۵۷ هـ.ش. در همین رشته از هنرکده­ی موسیقی ملی لیسانس گرفت و سپس در سال ۱۳۵۹ هـ.ش. به هنرستان سرود و آهنگ های انقلابی دختران راه یافت و به تدریس سنتور مشغول گردید.

او همسر حسین دهلوی (آهنگساز) است. وی درباره ی آشناییش با دهلوی و فعالیتهای هنریش می گوید: «من شاگرد هنرستان موسیقی ملی بودم و حسین دهلوی رییس هنرستان. آشنایی در محل کار منجر به ازدواج شد. دهلوی طی این سال ها نه تنها همسر من که استاد من هم بوده و مرا در زمینه ی موسیقی یاری داده است. من در رشته ی سنتور هنرکده­ی موسیقی ملی لیسانس گرفتم. البته به دلیل این که اولین فرزندمان خیلی زود متولد شد، من مجبور شدم مدتی فعالیت هایم را کنار بگذارم ولی به تشویق همسرم مجدداً شروع به کار کردم و در رشته ی سنتور (دوره ­ی عالی) به تحصیل پرداختم. با وقوع انقلاب که هنرستان ها تعطیل شد من هم مدتی خانه نشین شدم. البته در آن سالها هم شاگرد خصوصی درس می دادم و در فرصتی که پیش آمده بود به کار آهنگسازی پرداختم تا این که دوباره کلاس های هنرستان دایر شد و مجددا به تدریس در آن مشغول شدم».

سوسن اصلانی نزد ارفع اطرایی، فرامرز پایور، حیدری، محمود کریمی و حسین دهلوی تعلیم گرفته است. او فعالیت هنری خود را پس از انقلاب به جدیت ادامه داد و با تأسیس و سرپرستی گروه خجسته کنسرت هایی در ایران و خارج از کشور برگزار کرد.

منبع: ملکی، توکا (1380). زنان موسیقی ایران از اسطوره تا امروز، تهران: کتاب خورشید، ص. 382 383.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.