یکشنبه 8 تیر 1399مصادف با سال روز تولد ارفع اطرایی (پژوهشگر و نوازنده سنتور) – موزه موسیقی ایران
ارفع اطرایی

یکشنبه 8 تیر 1399مصادف با سال روز تولد ارفع اطرایی (پژوهشگر و نوازنده سنتور)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ارفع اطرایی (زاده ۸ تیر ۱۳۲۰ در تهران) مؤلف و پژوهشگر و نخستین بانوی مدرس و نوازندهٔ سنتور اهل ایران

ارفع اطرایی موسیقی را با سنتور آغاز کرد، در هنرستان عالی موسیقی ملی و نزد استاد فرامرز پایور مشق سنتور کرد. درس معلم آنچنان بر روح و جانش تأثیر گذاشته که تا امروز او را به سبک کار استاد وفادار نگاه داشته است. ارفع نیز همچون پایور علاوه بر کار مستمر بر روی سنتور، به آهنگسازی و نیز پژوهش در موسیقی ایران رغبت نشان داده که پیامدهای ثمربخشی داشته است. کتاب هایی چند و مقالاتی بیشمار انتشار داده که در آخرین آنها باز هم با عنوان معارف پایور استادِ از دست رفته خود را ستوده و شماری از آموزه ها و تجربیات ایشان را بیان کرده است. به باور ارفع اطرایی تاریخ سنتور در ایران به دو بخش پیش از پایور و پس از آن تقسیم می شود.
ارفع با وجود همه دشواری ها و گرفتاری های ناشی از تدریس و تحقیق از آهنگسازی نیز غفلت نکرده و قطعاتی برای سنتور و ارکستر ساخته است و نیز تصنیف هایی ساخته که با صدای خاطره پروانه به ثبت و ضبط درآمده است.
ارفع معتقد است در سخت ترین شرایط نیز باید کار کرد. زنان به ویژه در زمینه موسیقی فشار زیادی را تحمل میکنند و امکان کار هنری برایشان فراهم نیست ولی با این همه دشواری ها را تاب می آورند تا عاقبت روزی موقعیت خود را تثبیت کنند. به نظر او کناره گیری و انزواجویی، جامعه را از موسیقی دورتر میکند و گذشته ها نیز رفته رفته فراموش می شود. محمدرضا درویشی، پژوهشگر موسیقی در مقدمه ای که بر معارف پایور نوشته در نکته ای دقیق شده است و آن شباهتی است که میان این کتاب و جلد دوم سرگذشت موسیقی ایران روح الله خالقی به چشم می خورد. در آن کتاب نیز خالقی با دقت تمام به زندگی و آثار استاد خود علینقی وزیری پرداخته است.
منبع: خوشنام، محمود (1397). از نجوای سنت تا غوغای پاپ: کندوکاوی در موسیقی معاصر ایران، فرهنگ جاوید، ص. 195 196.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.