یک شنبه 17اسفند 1399 مصادف با سال روز تولد مجید انتظامی (موسیقی دان، آهنگساز و رهبر ارکستر) و سید محمد طاهرپور-طاهرزاده (خواننده) – موزه موسیقی ایران
مجید انتظامی

یک شنبه 17اسفند 1399 مصادف با سال روز تولد مجید انتظامی (موسیقی دان، آهنگساز و رهبر ارکستر) و سید محمد طاهرپور-طاهرزاده (خواننده)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مجید انتظامی (زاده 17 اسفند 1326 در تهران) موسیقی‌دان، آهنگساز و رهبر ارکستر

عزت الله انتظامی هنرمند ارزنده و بزرگ سینما و تأتر ایران که بازی های گیرا و هنرمندانه وی به خصوص در فیلم های: «گاو»، «هالو»، «پستچی»، «دایره مینا»، ا «خانه عنکبوت»، «کمال الملك»، «اجاره نشین ها» هیچگاه از خاطره و ذهن تماشاچی ایرانی محو نخواهد شد، فرزندانی در رشته موسیقی تربیت و به جامعه موسیقی کشور معرفی کرد که از جمله: مجید انتظامی میان آنان مشخص می باشد هر چند که دو برادر دیگرش نیز هنرمندانی با استعداد می باشند.
مجید انتظامی هنرمند شایسته یی که برای بیش ۳۵ فیلم تاکنون موسیقی ساخته که با توجه به سن کم و خیلی جوان وی به تصدیق اهل فن، این آهنگها از ارزه والا برخوردار می باشند، شاهد آن هم نوارهای موجود و فیلم های آنان است. وی در سال ۱۳۲۶ در خانواده ای هنرمند در تهران متولد و با راهنمایی های پدرش، همراه با دو برادر خود به تحصیل موسیقی پرداخت. تحصیلات موسیقی خویش را در کنسرواتوار تهران آغاز کرد و پس از پایان این دوره برای ادامه تحصیل به کشور آلمان غربی رفت و در دانشگاه دولتی برلین نزد استادانی چون: «کارل اشتاین» و «لوتار کخ» به تحصیل ادامه داد. او به عنوان هنرمند تکنواز بر صفحه شهرهای برلین در آلمان غربی، نانسی، مارسی و لیون در فرانسه ظاهر شده است. مجید انتظامی در سال ۱۳۵۲ به دعوت ارکستر سنفونیک تهران به عنوان تکنواز به تهران دعوت شد و پس از اجرای موفقیت آمیز يك كنسرت بار دیگر به آلمان غربی بازگشت. در طول اقامتش در آلمان غربی به عنوان نوازنده با ارکستر سنفونيك برلین و ارکستر فیلارمونيك آلمان غربی همکاری داشت.
در سال ۱۳۵۳ به ایران بازگشت و به همکاری با ارکستر سنفونیک تهران پرداخت و به تدریس در دانشگاه تهران و هنرستان عالی موسیقی مشغول شد. مجید انتظامی در حال حاضر به عنوان هنرمند درجه يك در طبقه بندی مشاغل هنرمندان شناخته شده و در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به کار اشتغال دارد.
ساخت موسیقی فیلم را با فیلم کوتاه «زال و سیمرغ» ساخته اکبر صادقی شروع کرده و با فیلم «سفر سنگ» ساخته مسعود کیمیایی، اولین فیلم بلند خود را شروع کرده، او برای فیلم های: «آفتاب نشین ها»، «پرونده»، «تفنگ شکسته»، «گردباد»، «در محاصره»، «دبیرستان»، «دزد و نویسنده»، «آشیانه مهر»، «خط قرمز»، «سردار جنگل»، «عقاب ها»، «ترن»، «گذرگاه»، «مأموریت»، «پلاك»، «کانی مانگا»، «گودال»، «گنبد نور»، «هر اس»، «دست فروش»، «زرد قناری، «بحران»، «راه سرخ شهادت»، «مدرسه رجائی»، «بای سیکل ران» و «سریال ۱۲ قسمتی گرگها». بای سیکل۔ ران در هفتمین جشنواره سینمایی فیلم فجر به عنوان بهترین موسیقی متن فیلم برگزیده شده و جایزه سیمرغ بلورین را به خود اختصاص داد و نیز دو قطعه كرال برای ارکستر سنفونيك تهران نوشته به نام آزادی و سیمرغ که هر دو قطعه به اجرا در آمده.
منبع: نصیری فر، حبیب الله (1383)، مردان موسیقی سنتی و نوین ایران، انتشارات نگاه، ج.1، چاپ هفتم، ص. 205 – 207.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.