گزارشی از نشست پژوهشی و معرفی “ساز بازسازی شده عود براساس رسالات کنزالتحف و الادوار” – موزه موسیقی ایران

گزارشی از نشست پژوهشی و معرفی “ساز بازسازی شده عود براساس رسالات کنزالتحف و الادوار”

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

این نشست با حضور دکتر نگار بوبان، احسان ذبیحی­فر عضو هیئت علمی دانشکده موسیقی دانشگاه هنر، خانم سارا بحرانی کارشناس ارشد رشته صنایع دستی و جمعی از سازندگان و نوازندگان ساز عود و پژوهشگران در موزه موسیقی برگزار شد. این نشست با هدف بررسی روند کار مطالعاتی و ساختِ ساز عود بر اساس رساله کنزالتحف و الاادوار برگزار شد. در بخش اول نشست خانم بحرانی توضیحاتی در باره روند کار و چگونگی استخراج مطالب برای ساخت ساز عود از رساله های مورد نظر توضیحاتی ارائه کردند. در ادامه خانم دکتر نگار بوبان نوازنده و پژوهشگر موسیقی ایرانی، درباره نقاط ضعف و قوت مورد مطالعه موضوعاتی را مطرح کردند. از جمله توجه به هدف پژوهش در باز سازی این ساز را مورد توجه قرارداده و ضرورت پرداختن به موضوعات این چنینی از منظر روش مندی علمی را مورد تاکید قرار دادند. در ادامه احسان ذبیحی فر به عنوان استاد مشاور پروژه نکاتی را در مورد مطالعات بین رشته­ای و ضرورت توجه به این موضوع در حوزه هنر بیان کرده و در مورد این پروژه نیز در باره رویکرد موسیقی شناسی موضوع و ارتباط آن با موضوع صنایع دستی مطالبی را بین کردند.

در ادامه دکتر بهرام جمالی نیز در مورد جایگاه چنین مطالعاتی با ماموریت های موزه موسیقی و ضرورت همکاری نهادهای علمی کشور با موزه و تقویت مطالعات بین رشته ای نکاتی را بیان کردند.

اجرا با ساز ساخته شده توسط یاسمین شاه حسینی نوازنده توانمند ساز عود و مقایسه کمی و کیفی این ساز با عود های دوران معاصر بخش دیگری از این نشست بود. در پایان پرسش های مدعوین مطرح و پاسخ هایی نیز از طرف کارشناسان ارائه شد.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.